Ukrajina prý odhalila čtyřicet ruských agentů. My je radši obracíme, řekl nám mluvčí české kontrarozvědky

11.05.2014 7:33 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Na Ukrajině odhalili čtyřicet ruských agentů, zato v Česku nebyl zatčen ani jeden. Na jedné z debat o východní krizi se nad tím pozastavil například nezávislý publicista Jan Šinágl. ParlamentníListy.cz se na to zeptaly v Bezpečnostní informační službě (BIS). Její tiskový mluvčí Jan Šubert sdělil, že smyslem kontrašpionáže není vyzvědače zatýkat.

Ukrajina prý odhalila čtyřicet ruských agentů. My je radši obracíme, řekl nám mluvčí české kontrarozvědky
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

„Zatčení zpravodajského důstojníka nemusí být pro kontrašpionáž nejužitečnějším vyústěním a závěrem její práce. Je totiž téměř jisté, že zadrženého vyzvědače nahradí nový, jehož bude třeba, i s jeho kontakty, nejprve identifikovat, což může trvat dlouhé měsíce i roky. Lze ovšem pochopit, že pro veřejnost je soudní proces se špiónem, a jeho vyhoštění, viditelným a srozumitelným výsledkem, i když ve skutečnosti velmi ošidným, ale i ověřením smysluplnosti kontrašpionáže,“ podotkl mluvčí BIS Jan Šubert. O Česku se dlouhodobě mluví jako o zájmové oblasti ruských agentů a vzhledem ke konfliktu na Ukrajině začíná jít i o velké bezpečnostní riziko.

Obrácení špióna

„Skutečnost, že dlouhá léta neproběhne soudní proces s nějakým špiónem, ještě nic nevypovídá o kvalitě kontrašpionáže. Neznamená to, že kontrašpionáž, jejímž úkolem je chránit stát před působením a pronikáním cizích zpravodajských služeb, nefunguje a špatně pracuje. Odsouzení, nebo vypovězení důstojníka cizí rozvědky má ještě další rozměr, který vysvětluje, proč nejsou soudní procesy se špióny příliš časté a dochází k nim spíše výjimečně. Smyslem kontrašpionáže totiž není vyzvědače zatýkat a předávat vyšetřovatelům, ale hlavně je odhalit, dostat jejich činnost pod kontrolu, a aniž by cokoliv tušili, vést je a využít například podsouváním vhodně upravených údajů a zpráv, kterými lze protivníka dezinformovat a klamat. Ideální je, pokud se to podaří, odhaleného špióna `obrátit`, aby vědomě pracoval pro druhou stranu,“ sdělil dál Šubert.

Podle tiskového mluvčího BIS je ale dokázání trestné činnosti důstojníka rozvědky, jeho zadržení, předání vyšetřovateli a následné odsouzení, velmi obtížné. „Profesionální zpravodajci procházejí před vysláním do zahraničí speciálním výcvikem, který je ve značné míře zaměřen na metody zabraňující trestnou činnost dokázat a špióna usvědčit,“ doplnil.

Zpráva z Ukrajiny

V médiích se nedávno objevila zpráva, že ukrajinská rozvědka odhalila na čtyřicet ruských agentů. Jeden ze šéfů ukrajinské tajné služby SBU Vitalij Najda sdělil na tiskové konferenci, že Ukrajina má důkazy o ruském zapojení do dění na východě země a pochlubil se, že zadrželi čtyřicet agentů, které prý najala ruská tajná služba. Muži se údajně po svém zadržení doznali, že se nechali najmout, a nyní pomáhají s vyšetřováním. Najda také řekl, že separatisté na východě země mají od Ruska jasné rozkazy a že Moskva připravuje záminku pro invazi.

„Zachytili jsme rozhovor, který naznačuje, že ruské speciální síly plánují zabít sto až dvě stě Ukrajinců, poté vyšlou tanky a obrněná vozidla,“ prohlásil dále s tím, že na východě Ukrajiny působí stejní příslušníci zvláštních ruských sil jako na anektovaném Krymu. Podle něj to dokazují volací znaky, které ukrajinská rozvědka zachytila. Rusko nicméně opakovaně odmítá obvinění, že se do událostí na Ukrajině vměšuje a připravuje invazi. Moskva si nicméně vyhradila právo vojensky zasáhnout, aby ochránila krajany a ruskojazyčné obyvatele Ukrajiny. Objevují se hlasy, že podobné právo by si Rusko mohlo nárokovat i v Česku, například v Karlových Varech, kde žije významná ruská diaspora.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Že by ten hulvát Trump přece něco dělal dobře?“ Česká média zděšena, ale Dušan Neumann ví, o co jde

15:25 „Že by ten hulvát Trump přece něco dělal dobře?“ Česká média zděšena, ale Dušan Neumann ví, o co jde

Publicista Dušan Neumann si otevřel velké deníky a přes internet pustil ČRo Plus, kde slyšel jen: „T…