Už se brblá nad Trumpovým plánem pro Ukrajinu. V USA

13.11.2024 8:17 | Zprávy

Penzionovaný australský generál Mick Ryan podrobně rozebral možný plán řešení ruského vpádu na Ukrajinu z dílny budoucí administrativy Donalda Trumpa. Ryan má za to, že případné zmrazení konfliktu je vlastně morální prohrou Západu. Základní problém se podle Ryana vlastně odhalil v Afghánistánu v roce 2010. A pokud bude v mírové dohodě prosazen jeden konkrétní bod, v praxi to bude podle Ryana znamenat velké vítězství Vladimira Putina. Mezitím udělal ukrajinský prezident Zelenskyj finanční chybu.

Už se brblá nad Trumpovým plánem pro Ukrajinu. V USA
Foto: Repro X
Popisek: Dělostřelecká munice - ilustrační foto

Ryan má za to, že základem Trumpova možného plánu je, že se Ukrajinci smíří se ztrátou území, které zrovna drží Rusové. A v tuhle chvíli jsou Rusové na koni a rychle kradou další a další kusy ukrajinského území.

Podle generála mají Rusové v současnosti na Ukrajině v rukou strategickou a operační dynamiku – v průběhu své téměř rok trvající východní ofenzivy urychlili dobytí ukrajinského území, což Ryan doložil na jednom z grafů. Graf, který ukazuje, jak velkou část ukrajinského území uloupili Rusové v listopadu 2023, v prosinci 2023. v lednu 2024, a tak dále, až do října 2024, kdy Rusové uloupili dosud největší kus Ukrajiny.

válka na Ukrajině

Rusové proto mohou mít pocit, že o případném míru budou vyjednávat z pozice síly a budou zdrženliví při dělání ústupků. Ukrajinci sice ovládají část ruské Kurské oblasti, ale je otázka, zda ruské a spolu s nimi severokorejské jednotky Ukrajince relativně rychle z Kurské oblasti nevytlačí.

Ryan má za to, že zmrazení konfliktu je vlastně morální prohrou Západu.

„Zmrazení konfliktu znamená, že mnoho Ukrajinců zůstane v okupovaném Rusku. Existuje více než dostatek důkazů o systémovém rabování, znásilňování, vraždění, mučení, svévolném střílení válečných zajatců a únosech dětí na Ruskem okupované Ukrajině. Jakékoli zmrazení konfliktu na aktuálně drženém území by bylo strategickým a morálním selháním západních politických vůdců,“ poznamenal Ryan.

Anketa

Prospěje České republice vítězství Donalda Trumpa?

88%
hlasovalo: 16990 lidí
Podle generála v penzi se sice dá říct, že nárazníková zóna funguje mezi oběma Korejemi, jenže měří jen asi 250 km a Američané tady hrají důležitou roli od 50. let 20. století. Naproti tomu Rusové na Ukrajině šlapou na pomyslný plyn na frontě dlouhé 1200 km. A Američané nechtějí mít s možnou demilitarizovanou zónou, která by konflikt zmrazila, nic společného. Udržování míru by zůstalo na Britech a vojácích členských států EU. Jenže kdo všechno by demilitarizovanou zónu hlídal, ptal se Ryan. Němci? Poláci? Italové?

Základní problém se podle Ryana odhalil vlastně v Afghánistánu v roce 2010.

„Když národy v roce 2010 nebyly ochotny vyslat své vojáky do relativně méně nebezpečného jižního Afghánistánu, proč bychom si měli mysleli, že by národy byly ochotny nasadit síly na pravděpodobně nejnebezpečnější 1200kilometrový úsek země na planetě Zemi?“ ptal se generál.

„A jak široká může být nárazníková zóna? To bude téměř jistě sporný problém mezi Ukrajinou a Ruskem. Oba aktéři budou chtít, aby to bylo na území ve vlastnictví druhé strany?“ ptal se dál generál.

Pak je tu další problém. Na oplátku Ukrajincům Trumpova administrativa předá spoustu zbraní, což má Rusy odradit od další agrese. Otázkou je, kolik to vlastně bude? Protože se dá předpokládat, že v neklidné době vzroste hlad po zbraních a Evropané si budou chtít také objednat americké zbraně.

Server Kyiv Independent upozornil, že Trump chce do pozice ministra obrany jmenovat spolupracovníka televize Fox News Petea Hegsetha (*1980). Pete Hegseth působil v ozbrojených silách USA a prošel nasazením v Iráku a v Afghánistánu a je otázka, jak se bude dívat na konflikt na Ukrajině.

 Velké vítězství Vladimira Putina a velký ekonomický přešlap Zelenského

A nakonec je tu požadavek, aby byl odložen vstup Ukrajiny do NATO. Pokud se takový bod v jednáních o míru opravdu objeví, bude to podle Ryana znamenat, že Vladimir Putin v podstatě vyhrál.

„Bude to kapitulace před ruskými požadavky a pro Putina to bude obrovská výhra. To v myslích Putina a jemu podobných autoritářů ospravedlní, že ruská agrese proti Ukrajině zafungovala, protože udržet Ukrajinu mimo NATO bylo hlavním požadavkem Putina před válkou. A pokud jiní autoritáři uvěří, že vojenská agrese proti jejich sousedům může přinést ovoce, proč by nesledovali podobné přístupy?“ zeptal se Ryan.

Upozornil, že odklad ukrajinského vstupu do NATO v podstatě Rusům jen poskytuje možnost na Ukrajinu znovu zaútočit. Ryan odhaduje, že se tak stane nejpozději pět let po uzavření mírové dohody. Zvlášť, když se zdá, že dosluhující prezident USA Joe Biden „se více bojí ruského neúspěchu než ukrajinského neúspěchu“. Ryan nepochybuje, že tohoto chování bude jednou Západ litovat. Západ, do kterého zahrnul nejen politiky, ale všechny občany.

Jenže to není jediný problém Ukrajiny. Server Kyiv Post napsal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prošvihl termín pro podpis zákona o daních, čímž ohrozil příjmy státního rozpočtu ve výši 4,4 miliardy dolarů.

„Administrativa se snažila přesvědčit zákonodárce a podnikatelskou komunitu, aby se dohodli na historickém zvýšení daní po dobu tří měsíců, ale Zelenskyj zákon nepodepsal ani neuplatnil právo veta,“ napsal server Kyiv Post.

Podle odhadů časopisu Forbes bude na výplatu vojenských platů v roce 2025 Ukrajina potřebovat více než 1 bilion hřiven (22,2 milionu dolarů) – což představuje většinu ukrajinského předválečného rozpočtu. Ukrajinští zákonodárci počítali s tím, že dojde k podpisu daňových změn, protože nové daňové příjmy jsou již zahrnuty do ukrajinského státního rozpočtu na rok 2025.

Prezidentská kancelář se přes žádost serveru k ekonomickému přešlapu prezidenta Zelenského nevyjádřila.

 

 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 55 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nalejme si čistého vína, a už se konečně z těch USA každý den povinně nepodělejme, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVlastimil Dorotík , 13.11.2024 10:18:27
Tady se neustále udržuje narativ, představa, že USA jsou stále tou jedinou světovou velmocí na zeměkouli a jen ony tak určují, co se bude dít ve světě. Tedy i to, co bude s Ukrajinou. Možná, že tomu tak bylo před 10 léty (???). Jenže čas trhnul oponou a poměry ve světě se významně změnily. Je evidentní, že dnes USA určitě budou mít významný vliv a slovo, nikoliv však rozhodující. Trump může ukončit válku na Ukrajině do 24 jen tím, že dá od Ukrajiny ruce pryč a Putinovi dá zcela volnou ruku, ať si udělá s Ukrajinou, co se mu zlíbí, no a on to bude respektovat. Ale, jakože se tak nestane, i tak o Ukrajině dnes zjevně rozhodne samotné Rusko a USA to budou se skřípějícími, či zaťatými zuby muset respektovat. Putin zjevně už nepřistoupí na žádná dohadovací polovičatá, pseudo řešení, kterým by USA zase jen získaly čas na oživení a osnování nové - další války proti Rusku. Putin je stratég a obnovil Rusko jako světovou velmoc, kterou USA musí respektovat dnes, stejně jako dřív. Putin není žádný místodržící, nemá nad sebou žádného imperátora, protože on sám je imperátor a on sám brání své impériu. Takže nalejme si čistého vína a už se konečně z těch USA každý den povinně nepodělejme.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Klaus: Fialova vláda se bojí lidí

18:10 Klaus: Fialova vláda se bojí lidí

„Naše dnešní vládní koalice se obyčejných lidí bojí. V jejím vedení vzniká nesvobodná, nesuverénní s…