V Praze se chystá další havlovský pomníček. Tentokrát v místech, kde s Landovským ujížděli estébákům

10.12.2016 16:20 | Zprávy

Automobilovou honičku Václava Havla a Pavla Landovského se Státní bezpečností, když 6. ledna 1977 ujížděli s prohlášením Charty 77 a seznamem podpisů k poštovním schránkám, má v Praze 6 ztvárnit dočasný pomníček.

V Praze se chystá další havlovský pomníček. Tentokrát v místech, kde s Landovským ujížděli estébákům
Foto: Dostál František
Popisek: Václav Havel - výřez

Instalován bude v Gymnazijní ulici, která ústí do Evropské ulice, tedy v místě, kde byli zatčeni. Slavnostní odhalení se uskuteční 5. ledna, v předvečer 40. výročí události, řekl ČTK náměstek Ústavu pro studium totalitních režimů Ondřej Matějka, který dočasnou uměleckou instalaci na místě paměti chystá.

Státní bezpečnost byla v plné pohotovosti

Přesně před čtyřiceti lety, 10. prosince 1976, se v Praze konala schůzka, na které se začala utvářet československá opoziční iniciativa Charta 77. Její prohlášení vzniklo do konce roku 1976. Vznik Charty 77 se stal významným milníkem nejen v moderních dějinách Československa. Byla prvním a nejdéle působícím opozičním hnutím v tehdejším sovětském bloku.

„Praha 6 poskytla Ústavu pro studium totalitních režimů pozemek, na kterém bude umělecký objekt následující tři až čtyři týdny stát,“ řekl ČTK mluvčí městské části Praha 6 Martin Churavý. Vizuální podobu instalace v současnosti navrhují vysokoškolští studenti.

Landovský 6. ledna 1977 ráno vyzvedl v bytě spisovatele Pavla Kohouta kufřík s prohlášením, seznamem podpisů a více než dvěma stovkami obálek. Vezl ho do střešovického bytu spisovatele Zdeňka Urbánka, kde se správnost dokumentů ještě kontrolovala. Auto řídil Landovský a s ním jeli Havel a Ludvík Vaculík směrem k budově Federálního shromáždění. Státní bezpečnost však už byla v plné pohotovosti a s několika auty začala chartistické vyslance stíhat jako v nějaké americké gangsterce, píše historik Jiří Suk v knize Politika jako absurdní drama, Václav Havel v letech 1975–1989.

Je to pravděpodobně nejakčnější scéna z celých dějin Charty

„Havlovi se ještě v jedné vedlejší ulici podařilo vhodit do poštovní schránky asi čtyřicet obálek s adresami signatářů. Honička ovšem netrvala dlouho, policejní auta obklíčila vůz, z něhož byli chartisté doslova vytaženi, a každý zvlášť odvezen k výslechu,“ uvádí Suk. Zbývajících dvě stě obálek a originál prohlášení se seznamem podpisů zabavila StB.

„Je to pravděpodobně nejakčnější scéna z celých dějin Charty. Landovský řídil svého saaba, tehdy luxusní auto. Instalace bude v místě, kde je s částí dopisů zadrželi,“ uvedl Matějka.

Základní ideou podle Churavého je, aby si kolemjdoucí mohli v pomníčku výtisk Charty 77 volně vyzvednout a její znění si tímto interaktivním způsobem připomenout. Praha 6 navíc podle Churavého chce v nedalekém Institutu Běhal Fejér připravit doprovodný kulturní program sestavený převážně z dobových archivních dokumentů ústavu pro studium totality. Podle Matějky pocházejí právě z dokumentů ze „sledovačky“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Přijde mi to nebo se teď Bartoše zastáváte?

To, že si premiér protiřečí není přeci nic nového. A jestli podle mě někdo nevnímá realitu, tak je to hlavně Fiala. Co vy na to? A ještě mám jeden aktuální dotaz, co nyní EU dělá, aby nás uchránila před další vlnou migrantů tentokrát se Sýrie, ale nejde jen o ní, ale obecně mi přijde, že opět po vol...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 let nás vyžírají. Konec eldoráda. Plán Ilony Švihlíkové, aby Čechy už nebrali na hůl

14:02 30 let nás vyžírají. Konec eldoráda. Plán Ilony Švihlíkové, aby Čechy už nebrali na hůl

„Tak se seberte a běžte,“ řekla by ekonomka Ilona Švihlíková zahraničním firmám, kdyby hrozily tím, …