Debatu moderoval známý geolog a filozof Václav Cílek a účastnili se jí dva čeští velvyslanci. Ivo Schwarz, úřadující v Izraeli, a Eva Filipi, pověřením v Sýrii. Tématem diskuse, která se konala na konci srpna v budově Akademie věd, byla situace na Blízkém východě.
Velvyslankyně Filipi hned na úvod promluvila o rozčarování, které jí přináší politika členských zemí Evropské unie vůči Sýrii. Později vysvětlovala, že situaci v Sýrii nemůžeme vnímat jen jako občanskou válku tamních frakcí. „Je to válka, kde válčí v zastoupení jak regionální, tak evropské, ale i další mocnosti,“ vysvětlovala.
Nejvíce velvyslankyni Filipi trápí, že znalci od počátku syrské války věděli, co všechno se může stát hrozného, ale přesto válka začala. „Expertní vědění existovalo, ale bylo zcela upozaděno,“ zavzpomínala. Zejména západní společenství prý tehdy nastavovalo autoritativní postoj „my si přejeme toto a tak to bude“, který značně přispěl k eskalaci situace.
V současnosti však vidí hlavní problém v uskupení, které se vytváří kolem Sýrie. „To nám nadělá ještě hodně vrásek,“ varovala velvyslankyně. Základem tohoto nebezpečného spojenectví je podle ní obrat tureckého prezidenta Erdogana k Rusku, Sýrii, Iráku a Íránu. To vytváří regionální osu, která může zcela změnit mocenské poměry v regionu a ovlivnit zásadně i evropskou politiku.
Velvyslankyně zavzpomínala, jak zkalení vztahů mezi Sýrií a Tureckem zásadně přispělo k rozvoji války. Obě sousední země podle ní ještě v roce 2010 pojilo strategické partnerství, při kterém se konala dokonce společná zasedání vlád. Erdogan podle ní věřil, že se mu podaří prosadit v Sýrii své muslimské spojence. „Tehdy Erdogan jezdil do Damašku a říkal Asadovi: ‚Dej našim muslimským bratrům pět nebo šest ministerských křesel, a budeš mít klid.‘ A on to odmítl,“ popsala začátek války.
Nyní se podle ní prezident Erdogan obrátil z mocností k Rusku a Číně. „Ty jej nebudou mentorovat, když pověsí všechny gülenisty, zato Západ ano,“ vysvětlila pregnantně velvyslankyně Filipi. Pokud jde o další spolupráci s velmocemi, upozorňuje, že v minulých týdnech byl v Damašku významný čínský představitel, který navazoval vojenskou spolupráci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo