Václav Havel se možná dočká další ulice. Za celoživotní přátelství ji má dostat v Izraeli

28.04.2015 20:57 | Zprávy

V Jeruzalémě by zanedlouho mohla být pojmenována ulice po bývalém československém a českém prezidentovi Václavu Havlovi. Na dnešní debatě v Knihovně Václava Havla o první průlomové cestě někdejšího disidenta a dramatika do židovského státu před 25 lety to řekl izraelský velvyslanec v Česku Gary Koren. Havla bude podle něj v Izraeli připomínat i lavička, která bude instalována na univerzitě v Haifě.

Václav Havel se možná dočká další ulice. Za celoživotní přátelství ji má dostat v Izraeli
Foto: Daniela Černá
Popisek: Na setkání s prezidentem Zemanem si vzali někteří lidé placky s podobiznou Václava Havla

"Václav Havel byl konzistentně přítelem izraelského státu a v posledních letech svého života podporoval Stát Izrael. Věřím, že už brzy budu moci oznámit, že jedna z ulic v Jeruzalémě bude pojmenována po Václavu Havlovi. Také na univerzitě v Haifě bude instalována lavička Václava Havla a tímto způsobem bude vzdána úcta tomuto významnému muži," uvedl Koren.

Havel navštívil Izrael v roce 1990 jako vůbec první postkomunistický prezident

Později k tomu izraelský ambasador ČTK řekl, že Havlova ulice by se v Jeruzalémě mohla objevit v řádu týdnů. Nalézat se prý bude v západní části města. Dotažení této Korenovy iniciativy má podle něj nyní na starosti český velvyslanec v židovském státě Ivo Schwarz.

Havel navštívil Izrael v roce 1990 jako vůbec první postkomunistický prezident a tehdejší izraelský velvyslanec v Praze Joel Šer tuto návštěvu dnes označil za "skutečný milník ve vztazích mezi našimi národy". Havlova cesta následovala krátce po obnovení diplomatických vztahů mezi Československem a židovským státem v únoru téhož roku.

Netradiční připomínku této události si dnes odnesl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), kterému Koren věnoval zvětšenou kopii protokolu o obnovení diplomatických vztahů mezi ČSSR a Izraelem. Před 25 lety jej podepsal Dienstbierův otec a šéf tehdejší československé diplomacie Jiří Dienstbier starší a tehdejší izraelský ministr zahraničí Moše Arens. I ten se dnešní debaty zúčastnil.

Československo přerušilo diplomatické vztahy s Izraelem v roce 1967

Ulici po Václavu Havlovi v zahraničí pojmenoval už například polský Gdaňsk. Jeho lavička stojí ve čtyřech tuzemských městech a chystá se v několika dalších. V zahraničí je na ni možné usednout třeba v Dublinu, Washingtonu, Barceloně nebo v Oxfordu.

Československo přerušilo diplomatické vztahy s Izraelem v roce 1967 na nátlak Moskvy po takzvané šestidenní válce mezi Izraelem a arabskými státy, které byly spojencem Sovětského svazu. Po jejich obnovení v roce 1990 se Československo a později Česká republika staly jedním z nejbližších spojenců židovského státu ve světě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

22:20 Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

Dosti netradiční překvapení čekalo nejen diváky, ale i pořadatele lyžařských závodů Tour de Ski. Běh…