"Německé státní orgány, zejména vláda, mnohem lépe pochopily význam a šance na vietnamském trhu s 90 miliony obyvatel a s růstem HDP okolo 7 %,“ řekl Winter serveru eurozprávy.cz. Právě Německo je největším evropským investorem ve Vietnamu, Česko by přitom rovněž mělo velkou šanci na tamním trhu uspět. Ministerstvo průmyslu a obchodu ani Hospodářská komora ČR ovšem opět nezajistily žádnou oficiální účast českých firem na vietnamském veletrhu, navzdory tomu, že je Vietnam usnesením tuzemské vlády zařazen mezi proexportní země České republiky.
Často se proto české firmy do Vietnamu dostávají nevýhodnou oklikou. "Třeba se na nich stanou některé naše firmy subdodavateli německých firem pro Vietnam, které pak jen levně zakoupené české výrobky nebo technologie zdraží, přebalí a dodají se ziskem Vietnamu,“ vysvětlil Winter.
České firmy tak podle něj vinou státu přicházejí o veliké zisky. "Přes dvě stě tisíc Vietnamců hovoří česky nebo slovensky, protože u nás v minulosti studovali. Vietnam má o české výrobky a technologie velký zájem, protože zná jejich kvalitu, ale je nutné mu naše exportní komodity nabídnout a nikoli vypustit Vietnam z oficiálních účastí státu i hospodářské komory pro potlesk a velkou radost konkurence, zejména německých exportérů," zdůraznil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par