Začneme aktuální zprávou z Národního divadla, která říká, že tam ve čtvrtek bylo zjištěno 15 lidí s onemocněním covid-19. „Operní program v historické budově ND je po vzoru světových operních domů upraven. Místo inscenace Libuše dnes uvedeme koncertní provedení výběru známých árií z českých oper. Opery Její pastorkyňa a Rusalka zůstávají v programu a budou uvedeny v mírně upravené verzi. Vstupenky zůstávají v platnosti,“ uvedl k tomu mluvčí ND Tomáš Staněk.
V karanténě je pro tuto chvíli sbor Opery Národního divadla a jedna směna technických zaměstnanců. Ostatní zaměstnanci pracují ve standardním režimu za zpřísněných hygienických opatření.
Je to tak opravdu?
Naše redakce v pátek hovořila hned s několika umělci, kteří potvrdili, že se žádná přehnaná hygiena v Národním divadle nekoná. A byli velice konkrétní.
Dne 12. srpna se totiž v provozní budově Národního divadla (ve zkušebně orchestru) konala zkouška páté Janáčkovy opery Výlety páně Broučkovy. Všichni hudebníci včetně sboristů a dalších lidí byli v jedné místnosti, navíc bez oken. Orchestr tamtéž zkoušel již od 10. 8.
„Byli jsme tam v šoku, protože ve zkušebně nebylo žádné opatření, žádné upozornění, vůbec nic," uvedl jeden z našich zdrojů. Dodává, že u vchodu či u schodů byla upozornění, jaká karanténní opatření dodržovat, a ve velké zkušebně byla k dispozici dezinfekce, kterou ale přítomní ignorovali. Tím však opatření skončila. A nikdo příliš neřešil, že umělci i ta vyhlášená dodržovali velmi laxně.
Druhý ze zdrojů pak redaktorovi ukázal i řadu fotografií, které jsme se ovšem rozhodli neuveřejnit kvůli ochraně těchto našich zdrojů. Ze snímků však jasně vyplývá, že roušku během zkoušky neměl ani dirigent Jaroslav Kyzlink, ani nikdo jiný z přítomných. U některých to nebylo ani technicky možné, ochranu úst a nosu však neměli ani ti, u kterých by to možné bylo.
V zázemí ND (srpen 2020)
„Bavili jsme se o tom, proč je (roušky nebo jinou ochranu úst) nemáme, proč se to (zkoušky) neodloží, když ten vir je pořád tady, ale řada kolegů chtěla zkoušet, protože se bála o peníze a angažmá, takže na to přistoupili, když přišel pokyn zaměstnavatele, abychom se tam na zkoušku dostavili.“
V podmínkách, které jsou vzhledem k situaci v zemi více než zarážející, byla zhruba 100členná ekipa v jedné místnosti od 10 do 13 hodin. Zkoušky se účastnili také členové sboru, kteří později skončili v karanténě. Ti se v dalších dnech zúčastňovali tamtéž i dalších zkoušek, které probíhaly téměř denně.
Podle jeho postřehu zhruba třetina zkoušejících byla původně ochotna v rámci možností karanténní opatření dodržovat, ale postupem času pochopili, že vzhledem k neochotě většiny to nebude možné.
Zdroje ParlamentníchListů.cz jsou ale ze všeho nejvíce šokovány z faktu, že ačkoliv více než 60 členů sboru skončilo v karanténě, nikdo neřeší, že několik z nich sdílí své domácnosti s instrumentalisty z divadelního orchestru. A tito jejich partneři normálně chodí do práce, zkoušejí a stýkají se s desítkami spoluhráčů či jiných zaměstnanců divadla, aniž by se řešilo, jak je zajištěna izolace jejich partnerů v karanténě. A to je skutečně hrubé porušení pravidel karantény.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tomáš A. Nový