Celá debata jasně ilustrovala, kam až dospělo vyjednávání mezi odbory a státem.
Žitníková stále zdůrazňovala, že odbory nesouhlasí s desetiprocentním poklesem mzdových prostředků, nicméně nenabídla žádnou reálnou možnost, kde jinde uspořit. Navíc naznačila, že jistou roli hrála i malá vstřícnost kabinetu Petra Nečase. „Zatím nás nikdo neposlouchal," prohlásila Žitníková ukřivděně.
Vláda neustoupí ani o píď
Suchánek naopak zopakoval stanovisko vlády, že ústupky nepřipadají v úvahu a že ke změně legislativy již nedojde. Také vysvětlil, že základní parametry rozpočtu jsou již schváleny, a proto snaha odborů o silovou změnu rozpočtu zbytečná.
„Odbory musí vyjednávat se svými zaměstnavateli, jak docílit snížení mzdových prostředků o 10 procent a nesnížit platy kvalitních zaměstnanců," přidal navrch radu, kterou odborové svazy dlouhodobě odmítají.
Ucpat díry
Dagmar Žitníková obvinila vládu, že se dostatečně nesnaží situaci řešit ve prospěch zaměstnanců. „Ať se nejdřív ucpou díry," uvedla na adresu nehospodárných státních zakázek.
„Já si myslím, že bychom měli trvat na svém," bránil parlamentní rozhodnutí Suchánek a na závěr debaty požádal odboráře, ba při stávce 8. prosince alespoň umožnili poslancům vstup do Sněmovny, ten den se totiž bude projednávat zmíněný rozpočet na rok 2011.
Čtěte také:Stávka odborářů bude 8. prosince. Protestovat se bude celý den
Demonstrace je za námi. Co dál? Třeba stávka, která ohrozí volby
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jac