Posudek soudního znalce, stanovení obvyklého nájemného podle minimálně tří srovnatelných bytů či vyhledání srovnatelného nájemného v mapě místně obvyklého nájemného, pokud ho daná obec vypracovala. Takové možnosti budou mít ti, kteří se po Novém roce nedohodnou na výši nájemného.
"Pokud k ujednání o změně nájemného nedojde, umožňuje nový občanský zákoník obrátit se na příslušný soud s návrhem na rozhodnutí o nájemném do výše, která je v místě a čase obvyklá," píše MMR v odůvodnění předkládaného materiálu. Právě metodiku určování tohoto nájemného řeší nové nařízení vlády. Podle něj výše obvyklého nájemného odráží aktuální nabídku a poptávku na místním trhu s byty. Informace proto nesmí být starší než dva roky.
MMR totiž nevyhovělo připomínkám ministerstev financí a vnitra
Materiál však jde na jednání vlády s rozpory, MMR totiž nevyhovělo připomínkám ministerstev financí a vnitra. Oba resorty požadovaly zrušit mapy místně obvyklého nájemného. "MMR považuje možnost zjištění srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě pomocí vyhledání v přehledu či mapě místně obvyklého nájemného za jednu ze zásadních možností, jak zjistit srovnatelné nájemné," reagovalo MMR na výtky a zdůraznilo, že vypracování přehledu či mapy místně obvyklého nájemného je jen na iniciativě konkrétní obce. "Právní předpis obcím takovou povinnost neukládá a ani ukládat nemůže," ujišťuje v předkládací zprávě MMR.
Ani nový prováděcí předpis nemění základní předpoklad, že výše a změna nájemného se prvotně ujednává dohodou mezi nájemcem a pronajímatelem. Až v případě, že se nedohodnou, stanoví výši nájemného soud.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk