Česká republika má aktuálně přislíbenou dodávku léku na léčbu zhruba 1650 pacientů pro měsíc říjen a zvyšující se dodávky pro další dva měsíce.
Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Původně měl sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, epidemii se však podařilo zastavit a testy léku byly přerušeny. Ve firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Lék remdesivir podle vyjádření lékaře Martina Balíka z minulého týdne dostalo v Česku 870 nemocných s covidem-19.
„Nákup proběhne prostřednictvím Evropské unie, která má s americkým výrobcem nasmlouvaný objem dodávek. Firma totiž kvůli omezeným výrobním kapacitám a obrovské poptávce nejedná s jednotlivými státy, ale pouze s nadnárodními celky. Česká republika má aktuálně přislíbeny dodávky 10.000 dávek pro měsíc říjen, tj. léčbu pro cca 1650 pacientů, a zvyšující se dodávky pro další měsíce. Částka, kterou vláda uvolnila z vládní rozpočtové rezervy, představuje náklady na úhradu dodávek na dva měsíce,“ uvedla vláda v tiskové zprávě.
Prvnímu českému pacientovi byl lék podaný 24. března ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN), byl jím třiapadesátiletý pražský taxikář, který se tak stal jedním ze symbolů epidemie v Česku.
Lék je určený pro dospělé a děti nad 12 let, které váží víc než 40 kilogramů. Musí mít těžký průběh nemoci vyžadující pobyt v nemocnici, dodávání kyslíku, plicní ventilaci nebo mimotělní membránovou oxygenaci přístrojem ECMO. Podávat se může pouze v nemocnici. Podmínkou výjimečného podávání neschváleného léku v ČR je souhlas pacienta.
Výrobce léku společnost Gilead v květnu podepsala licenční dohodu, aby se remdesivir mohl vyrábět i mimo Spojené státy. Cenu svého léku ve Spojených státech a dalších rozvinutých zemích firma stanovila na 2340 dolarů (asi 55.800 korun) za pětidenní léčbu. Devět společností má však licenci k výrobě remdesiviru mimo USA pro distribuci ve 127 spíše chudších zemích za nižší náklady.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: čtk