Rusku již údajně nestačí jeho silná pozice v Sýrii a poohlíží se po dalších státech v regionu, kde by svojí přítomností potvrdil pozici hegemona na Blízkém východě. Moskva je obviňována z toho, že posílá své agenty do Libye, aby podporovali jednotlivé ozbrojené frakce. Tálibánu v Afhgánistánu potom dokonce zajišťuje zásobování. „Podle mého názoru se snaží Rusové i nadále zvyšovat svůj vliv v této nestabilní části světa,“ cituje CNN generála Josepha Votela.
Stejný názor zastává také Bill Roggio z Nadace pro obranu demokracie. „Rusko usiluje o to, aby se opět stalo supervelmocí. Rostoucí ruský imperialismus ohrožuje Spojené státy i NATO,“ tvrdí Roggio. Podle Anny Borščevské z Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku prezident Putin úmyslně podkopává roli Západu v regionu. Generál Curtis Scaparrotti přímo tvrdí, že Rusko podporuje Tálibán.
„Rusko jednoznačně zvyšuje svůj vliv a patrně i podporuje Tálibán,“ uvedl nejvyšší vojenský velitel NATO, byť neupřesnil, jaký druh vojenského materiálu Moskva Tálibánu dodává. Ruské ministerstvo zahraničí nicméně ústy Zamira Kabulova něco takového rezolutně odmítlo. „Je to naprosto nepravdivé tvrzení. Podobné výmysly mají jen ospravedlnit neúspěchy amerických operací v regionu,“ uvedl Kabulov.
Celý text v angličtině je ZDE.
Již dříve prohlásil velitel mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson, že Moskva se snaží podkopávat vládu v Kábulu a poskytovat Tálibánu politickou legitimitu s tím, že jeho bojovníci se postaví Islámskému státu. Nicméně vojenští představitelé NATO úvahy Moskvy o Tálibánu odmítají. Vedle Afghánistánu však údajně Rusko operuje také v Libyi, k jejímž hranicím se podle americké rozvědky stahují ruské síly.
Zatímco Spojené státy podporují vládu, která kontroluje západní část země, Rusko údajně naopak spolupracuje s generálem Chalifem Haftarem, který má pod kontrolou východ. „Aktivity Ruska sledujeme s velkým znepokojením. Vedle vojenských záležitostí navíc roste vliv Ruska v oblasti prodeje ropy a zbraní,“ uvedl velitel amerických sil v Africe generál Thomas Waldhauser před několika dny.
Na přítomnost Moskvy v Libyi potom upozornila také náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller. „Jsem velmi znepokojena seskupováním ruských sil s cílem zasáhnout v Libyi,“ uvedla Gottemoeller tuto sobotu v Bruselu. Rusko to údajně hraje na obě strany a čile komunikuje s generálem Haftarem i vládou národní jednoty, která ovládá západní část země. Ačkoli se někteří generálové obávají ruské invaze, Borščevskaja z Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku je opatrnější.
„Vzhledem k nízkým cenám ropy a mezinárodním sankcím se snaží Moskva mimo Sýrii vyhnout dalším vojenským intervencím a raději se soustředí na ‚neveřejné‘ poskytování pomoci jednotlivým hráčům v Libyi a Afghánistánu. Putin si je vědom svých omezených možností a nechce zatáhnout Rusko do dalšího afghánského dobrodružství. Nicméně lze říci, že odkudkoli Západ ustoupil, vyplnil vzniklé místo právě Putin.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro