U další pětiny firem se takové odměny budou týkat pouze vybraných pracovníků. Oproti loňsku se tak téměř zdvojnásobil na 42 procent podíl podniků, které za letošní rok ani 13. plat, ani roční prémie vyplácet nebudou.
Podle LMC firmy zvýšily svou opatrnost ve vyplácení odměn spíše kvůli celkové nejistotě ohledně dalšího vývoje ekonomiky. „Ukazuje se, že vyplácení ročních prémií v tuzemských firmách není vázáno jen na výkon odvedený během daného roku, ale je do velké míry ovlivněno také očekáváními, která firmy mají do dalších období,“ uvedl pro čtk mluvčí LMC Tomáš Dombrovský.
„Ačkoliv drtivá většina firem má mnohem lepší výsledky než vloni, zvyšuje se podíl těch, které žádné bonusy zaměstnancům nevyplatí,“ dodal Dombrovský. Podíl společností, které neplánují vyplatit 13. plat ani roční prémie, na letošních 42 procent vzrostl z loňských 22 procent.
Firmy mají strach z příštího roku, tvrdí odborový předák Dufek
Údaje z průzkumu mezi zaměstnavateli přitom potvrzují také očekávání samotných zaměstnanců. V průzkumu na portálu Jobs.cz, který LMC provozuje, plných 56 procent respondentů uvedlo, že vzhledem k nepříznivým ekonomickým podmínkám neočekávají vyplacení 13. platu ani ročních prémií.
"To se přesně kryje s tím, že ekonomické prognózy ze všech stran jsou negativní," řekl pro ParlementníListy.cz předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.
Podle něj je to dané i tím, že jsme výrazně vývozní ekonomika závislá na exportu. Firmy se tak obávají snížení poptávky a navíc v souvislosti s vládními reformami napětí roste. „Firmy mají strach, že se mohou dostat do problémů, takže si nechávají finance na příští rok," dodává odborář.
Začarovaný kruh, z něhož prý uspořené prémie nepomohou
„Je tu také nižší flexibilita než v jiných zemích, pokud jde o zaměstnávání lidí," říká pro ParlamentníListy.cz Dufek. Naše firmy jsou podle něj konzervativnější a raději zruší odměny, než aby třeba na tři měsíce, v případě krizové situace se zakázkami, propustily pracovníky a následně je přijaly zpět. „U nás to nejde, ale je to třeba běžné v Itálii a dalších zemích," konstatoval dále Dufek. České firmy se tím snaží podle něho stabilizovat počet pracovníků. Navíc nechtějí přijít o odborníky, kteří by jim mohli zaměstnat jinde.
Podle Dufka je to ale začarovaný kruh. „V případě, že je to společnost vyrábějící například spotřební zboží, pak se kvůli celkové depresi dostane do smrtící situace, kdy jí nepomůže to, že pracovníkům nevyplatila odměny," tvrdí šéf ASO.
Jen 29 procent lidí se na mimořádné přilepšení k platu těší, protože roční prémie nebo 13. platy jsou v jejich firmě standardně vypláceny. Zbylých 15 procent respondentů v době průzkumu ještě nemělo jistotu, zda se nějakých odměn dočká, protože zaměstnavatel, či spíše vedení společnosti dosud o vyplacení odměn nerozhodlo.
TÉMA: Vládní reformy
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká