Volit už od 16 let? Proč to STAN dělá? Markéta Šichtařová připomíná, jak dopadly studentské volby. Přijdou změny?

27.12.2019 21:41 | Zprávy

Ekonomka Markéta Šichtařová se na svém blogu rozepsala o tématu, které nastolil předseda STAN Vít Rakušan. Zda by se měl snižovat věk pro účast ve volbách. Podle Šichtařové to Rakušan dělá kvůli výsledkům fingovaných voleb na školách. Ale neuvědomuje si, že ty probíhaly skoro jen na gymnáziích. A když 10 % získalo recesistické hnutí, tak prý není moudré, tvrdí, že mladí by volili odpovědně. A padla i narážka na Gretu Thunbergovou.

Volit už od 16 let? Proč to STAN dělá? Markéta Šichtařová připomíná, jak dopadly studentské volby. Přijdou změny?
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu ČT Hyde park

Od kolika let by lidé měli mít volební právo? Současný zákon říká 18 let a tento věk se shoduje s plnou trestní odpovědností či možností získat řidičské oprávnění nebo nakupovat alkohol či tabákové výrobky. Ale myšlenka na snížení hranice, pokud jde o volby, se nevyhla ani České republice.

Právě této otázce se na svém blogu věnuje ekonomka Markéta Šichtařová. Konstatuje, že měnit zažité pořádky chtějí zejména dnešní „liberálové“. „V rámci toho nového fičáku – čím dál častěji od liberálů slyšíme, že bychom měli změnit volební systém a ‚pustit‘ do něj i mladé lidi. Ostatně adorace mládí a opovrhování stářím, adorace měst a opovrhování venkovem, adorace emotivnosti a opovrhování rozvahou jsou znakem doby,“ říká ekonomka.

Zmiňuje, že tento pokus už proběhl v Rakousku a demokracie tam prý neutrpěla. V Čechách téma otevřel poslanec a předseda STAN Vít Rakušan. „V českém volebním systému by měli mít právo volit i šestnáctiletí. Náš návrh bude směřovat primárně ke komunálním volbám (...) Mladá generace se navíc dnes lépe orientuje v záplavě informací, protože v takovém světě vyrůstá,“ cituje politika.

A dodává: „Když se podívám na volební preference STAN, celkem mu rozumím. Není jisté, že se hnutí znovu dostane do Sněmovny. Ale mladí lidé by STAN znovu volili. V květnu totiž proběhly na školách po celé České republice Studentské volby do Evropského parlamentu. Tento projekt uspořádal již pojedenácté Jeden svět na školách pod záštitou organizace Člověk v tísni. A jak myslíte, že ‚volby‘ dopadly?“

Vítězem byli s 24 % Piráti. Hned za nimi následovali Starostové a nezávislí s 12 %. Ale třetí bylo recesistické hnutí Ano, vytrollíme europarlament, s 10 %. „Byl by to Pirát či Starosta sám proti sobě, který by toho nechtěl využít,“ říká ekonomka s tím, že v těchto „volbách“ by STAN získal možná třikrát, možná i čtyřikrát víc hlasů než v realitě. Ale pokud 10 % hlasů získalo recesistické hnutí, tak je podle Šichtařové možné s přehledem pochybovat o tvrzení, že mladí lidé volí odpovědně. „Odpovědný volič si z voleb srandu nedělá,“ míní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

4:44 Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

„U nás už i je ten hajzlpapír dražší,“ slyšíte v bavorských a saských supermarketech u českých hrani…