Co platí dnes, neplatí zítra. Tak by se daly charakterizovat aktuální reformní snahy vlády. Nejen rychlé změny novel ale znepokojují veřejnost. Zabavování dat a počítačů při páteční akci vojenské policie ve zpravodajství v České televizi nepůsobilo zrovna demokratickým dojmem.
Dostáváme se snad mimo rámec právního státu? Na to reagoval ministr obrany Alexandr Vondra v pořadu Otázky Václava Moravce.
Sledujeme téma Ozbrojenci v ČT
„Způsob, jakým to bylo provedeno, važuji za nepřijatelný. Je to hloupá demonstrace síly. Stále nyní probíhá vyšetřování úniku utajovaných skutečností z ministerstva obrany," řekl ministr Vondra.
Zároveň se ale postavil za profesionalitu celé organizace a poukázal na řadu úspěšně vyřešených kauz. Údajně prý chyboval jen náčelník vojenské policie.
Vojenský převrat
Hlasy volající po jeho rezignaci a obviňování z vojenského převratu Vondra nechtěl komentovat. Argumenty se však snažil nepřímo dementovat tím, že o celé akci neměl ani tušení a neměl s ní nic společného. Záběry prý viděl, až mnohem později.
„Mě by asi ve snu nenapadlo, že půjde zásahová jednotka do televize, budou mít kukly a samopaly".
Ke své případné rezignaci hovořil velmi neurčitě. „Politik musí počítat se vším, celou věc chci, aby se řádně vyšetřila a já jako politik abych do toho žádným způsobem nezasahoval. Padla tady hysterická slova, že je to jako v osmašedesátém - jako za starého režimu, kdyby to tak bylo, tak by to ani v televizi nebylo vysíláno," bránil se Vondra.
Kováčik: Vondra mluví pohádky
Celou věc uzavřel s tím, ať to veřejnost nechá raději na jeho politickém úsudku. „Způsob tohoto zásahu jsem já odsoudil a vyvodil z něj důsledky. Nenařídil ho, ani o něm věděl".
Zdá se, že Vondrovy odpovědi neuspokojily dalšího hosta Otázek Václava Moravce - místopředsedu KSČM Pavla Kováčika.
Kováčik se do ministra obrany Vondry pustil poněkud agresivnějším tónem. „Gangsterské přepadení veřejnoprávní televize, tak taková akce musela mít politické krytí." Vondrovu obhajobu pak přirovnal k pohádkám.
Třetí host ministr dopravy Vít Bárta pak oponoval Kováčikovi tím, že k poslední vojenské akci došlo v osmašedesátém, takže „z vašich úst to považuju za něco, co by stálo za jistou míru sebereflexe".
Moravec debatu ukončil s pousmáním, že se Kováčik nemusí bát, že by vojenská policie obsadila sněmovnu při hlasování.
Dále čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas