Všichni v OSN sledovali Obamu a Putina. My jsme však poslouchali dvě nastupující velmoci, o kterých vám české noviny neřekly skoro nic

01.10.2015 4:49 | Zprávy

Kromě projevů prezidenta Obamy, Putina nebo Zemana v rámci obecné rozpravy jubilejního 70. zasedání Valného shromáždění OSN vystoupili lídři evropských, asijských, afrických a také asijských zemí. Byli mezi nimi i představitelé dvou regionálních velmocí, prezidentka Brazílie Dilma Rousseffová a čínský prezident Si Ťin-pching. Obě země jsou nejenom členy BRICS, nýbrž dnes představují regionálně, ale i globálně nepřehlédnutelné hráče na poli mezinárodních vztahů, ale také ve světové ekonomice. To nejzajímavější z jejich projevů přináší pro ParlamentníListy.cz Veronika Sušová-Salminen.

Všichni v OSN sledovali Obamu a Putina. My jsme však poslouchali dvě nastupující velmoci, o kterých vám české noviny neřekly skoro nic
Foto: OSN
Popisek: Miloš Zeman při projevu v OSN

Latinskoamerická Brazílie patří k největším ekonomikám na jihoamerickém kontinentě a sehrává významnou roli v místní, regionální politice včetně integračního projektu Latinskoamerické unie a ekonomického regionálního projektu MERCOSUR. Brazílie se svými 200 miliony obyvatel a sedmým nejvyšším HDP na světě prošla během posledních 30 let významnými proměnami, které z ní do finanční krize v roce 2008 učinily rychle rostoucí ekonomiku světa. Jako taková má Brazílie nepochybné ambice posílit svůj vliv nejen v regionu, ale také celosvětově.

Čína je nepřehlédnutelným hráčem v mezinárodních vztazích a v ekonomické rovině ji vývoj posledních 30 let přivedl do role globální továrny, ze které se nyní snaží vytěžit maximum pro svůj domácí rozvoj, i když se to neobejde bez kontroverzí a negativních trendů v oblasti práv člověka (sociálních) anebo ve sféře ekologie a udržitelnosti. Dnešní Čína je země, které má další ambice a podle mnohých se právě tam přelévá také mocenské a finanční ohnisko globálního kapitalismu. Už před lety použil vynikající chilsko-německý ekonom Andre Gunder-Frank metaforu ReOrient(ace), která měla vystihovat nový vývoj globálního kapitalismu směrem k Číně a Asii. Čína představuje dnes největší ekonomiku světa (v roce 1980 byla na 10. místě) a nejlidnatější zemi světa se silnou a modernizovanou armádou a řadou velkorysých plánů do budoucnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veronika Sušová-Salminen

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpovi lidé utnuli dotace cenzuře internetu. Známe české souvislosti

4:44 Trumpovi lidé utnuli dotace cenzuře internetu. Známe české souvislosti

Konec financování těm, kdo kádrují stránky. V USA končí éra, kdy americké instituce mohly sponzorova…