Ruský prezident Vladimir Putin oznámil světu, že Ruská federace využije vojenské zkušenosti získané během „speciální vojenské operace“, jak na ruské straně označují vpád na Ukrajinu. Především ke zdokonalení svého jaderného arzenálu.
„Nejdůležitějším úkolem je zde rozvoj jaderné triády, která je klíčovou zárukou vojenské bezpečnosti Ruska a globální stability. Již nyní je asi polovina jednotek a útvarů strategických raketových vojsk vybavena nejnovějšími komplexy Jars," řekl během projevu k absolventům ruských vojenských akademií v Kremlu. Anglicky mluvící čtenáře na Putinův projev upozornila americká zpravodajská stanice CNN. „V blízké budoucnosti nastoupí do bojové služby první odpalovací zařízení komplexu Sarmat s novou raketou,“ dodal.
Vojákům také sdělil, že Ukrajina utrpěla od začátku ofenzivy velké ztráty a teď na frontě panuje relativní klid. „Ale dnes vidíme, že tento (ukrajinský) ofenzivní potenciál ještě není vyčerpán, jsou zde i rezervy, které nepřítel promýšlí, kde a jak zavést,“ řekl.
CNN upozornila, že Putinovy informace nemohla nezávisle ověřit.
Podle nejnovějších informací Generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil pokračují ve východní části Doněcké oblasti těžké boje a ruské síly se nadále soustředí na oblasti Lyman, Bachmut, Avdijivka a Mariinka. V těchto oblastech došlo za poslední den k více než 30 bojovým střetům, uvedl generální štáb s tím, že Rusko v těchto směrech provedlo několik „neúspěšných ofenziv“. Zprávu uveřejnila britská BBC.
Americký prezident Joe Biden se obává, že Putin opravdu může vydat rozkaz k použití taktických jaderných zbraní. „Obávám se, že Putin použije taktické jaderné zbraně," řekl tento týden americký prezident. Toto nebezpečí je podle něj „reálné".
Podle BBC je jasné, že s rostoucí protizápadní rétorikou v Rusku a s probíhající protiofenzivou ukrajinské armády jaderná otázka nezmizí.
Washingtonský Institut pro studium války (ISW) konstatoval, že Ukrajina pokračuje v protiofenzivě na pomezí Záporožské a Doněcké oblasti a dosahuje určitých úspěchů, i když útočné operace údajně zpomalily. Ukrajinské vojáky zpomalilo pásmo obranných postavení, kterému Rusové říkají Surovikinova linie, podle někdejšího velitele útočných ruských sil na Ukrajině. Jde o pásmo obranných postů v hloubce 30 kilometrů.
Zakladatel soukromé ruské armád Wagnerovců Jevgenij Prigožin vyjádřil obavy, že pokračující ukrajinské útoky až příliš vyčerpají ruskou živou sílu i množství zbraní.
„Úspěšnost ukrajinských protiútoků by neměla být posuzována pouze na základě každodenních změn v kontrole terénu, protože širší operační záměry ukrajinských útoků podél celé frontové linie mohou být založeny na postupné degradaci, vyčerpání a spotřebování ruských schopností v rámci přípravy na další ofenzivní výpady,“ upozornil ISW.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.