Jak prozradil poslanec STAN Jan Lacina, mediální výbor sněmovny zúžil počet uchazečů o uvolněné místo v Radě ČT. Důležité ale není ani tak to, kdo zůstal, jako spíš kdo z výběru vypadnul. Jedná se o bývalého radního Zdeňka Šarapatku, který kandidoval i na senátora. Ačkoliv pro něho poslanci hnutí STAN ve výboru hlasovali.
„Za podporu mé kandidatury do Rady ČT děkuju všem, kteří dali přednost nezávislé České televizi před ČT ohebnosti, lokajství a servility tamních politických nádeníků ke zlu. Rozkaz zněl ale jasně: Mediální výbor sněmovny zvolil v předvolbě do rady raději komunistického esenbáka a stoupence nácků či odborně zcela nepolíbeného, zasloužilého sokolíka z Vizovic. Žádný brek, jen povzdech únavy: Nejvíc mrzí podrazy od vlastních: sukně stažená před brodem a místo boje za své lidi rezignace šéfky partaje před koaličními ultras ODS, co kamarádí s proruskou verbeží v Radě ČT. Marnost nad marnost, Benda a Babiš jsou tady silnější. Drž se, Česká televize...“ reagoval na to Šarapatka, který měl dříve blízko k TOP 09.
S sobotu pak „příběh“ svého vyřazení zveřejnil. „Východní příběh, ve kterém je všechno: srabi, mluvky, co nehnou prstem pro správnou věc, kmotr, kšefty. A torzo statečných. Ve veřejném zájmu je čas na syrová fakta: bez mlhy, levot a alibismu s tajnou volbou. A na jména strůjců mého neúspěchu,“ uvedl ho.
Začal tím, že před dvěma lety nebyl zvolen kvůli „šesti poslancům oligarchy Tykače a Klausovým pohrobkům v ODS“. Dodal, že dvě poslankyně od lidovců ho nevolily, protože se opíral do bývalého kardinála Duky.
„Režie to byla průhledná: Ač tehdy mlžil, koaliční partneři ukázali na taktovku šéfa poslaneckého klubu ODS Bendy. Kámoše radního ČT Matochy: stoupence Klause, přítele Igora Němce a chráněnce Tykače. Jinak ‚džihádisty‘, jehož v r. 2020 instalovali s X. Veselým a Lipovskou ad. do Rady ČT. Se zjevným cílem: odstranit tehdejšího ředitele ČT Dvořáka, zlikvidovat v ČT nezávislé zpravodajství a kritickou žurnalistiku. Už odtud se datují první příklady kooperace ‚ultrakonzervativní‘ části ODS s Babišem. Ač proti přesile, spolu s radním Reném Kühnem a kolegou Doktorem i veřejností jsme tehdy Českou televizi – načas – ochránili,“ tvrdí Šarapatka.
A pokračoval v příběhu: „Na podzim r. 2022 mě Jan Jakob, předseda poslaneckého klubu mé partaje, TOP 09, oslovil, nadšen myšlenkou abych v r. 2023 kandidoval do Rady ČT podle chystané novely zákona: ve volbě Senátem… aby mě později informoval, že tam neprojdu hlasy ‚ultrakonzervativní‘ části senátorů ODS. Prý dílo Bendy. Šéfové senátorských klubů SPOLU mi ale shodně potvrdili opak: že mě má TOPka vůbec nenavrhla. Jeden z místopředsedů strany mi k tomu pak šeptá, že ‚šéfce je to jedno‘. Nominaci jsem stáhl. A záhy bylo jasno: Před sněmem TOP 09 šlo o ambice a podporu regionů: do rady proto kandidovali chlápka z plzeňské buňky, TOP 09, co o ČT nevěděl ani ťuk. Byl zvolen.“
„Zkraje r. 2024 jsem si všiml, že v radě končí mandát komunistickému esenbákovi, exlídrovi hnutí nácků a exšéfovi autoprovozu ČT Karmazínovi. Televizi ovládla po nástupu ředitele Součka atmosféra strachu a ČT nabrala kurz, poplatný Babišovi i dezinfoscéně. Bureš se na tenise ‚náhodou‘ setkává se Součkem a hrozí mu státní televizí – placenou ze státního rozpočtu. Ředitel ČT reaguje na tiskovce, že je mužem kompromisu. Slovenská RTVS hadr. V intencích kritiky Matochy, Veselého, Bradáče ad. je zahájena štvanice na hlavní tváře ČT: Wollnera, Moravce, Železného ad. Je odvolán ‚nepřizpůsobivý‘ etický panel. Veřejnost netuší: Zpravodajským špičkám ve vedení zalepily svědomí funkce a peníze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta