Vyšší plat nechce, ČR musí šetřit. Pirátský učitel odmítl stávkovat

09.11.2023 13:35 | Monitoring

Školské odbory vyhlásily na 27. listopadu stávku. Rodičům se chystají vysvětlit, že svou stávkou rozhodně nejsou těmi, kdo by si snad bral děti a studenty za rukojmí. Pokud si někdo děti za rukojmí bere, je to podle odborářů vláda. Zdá se však, že někteří učitelé se stávkou nesouhlasí. Jedním z těch, kteří řekli, že se ke stávce rozhodně nepřipojí, byl i venkovský učitel Filip Jiroušek, který se rozhodl popsat, proč odmítá stávkovat. Jiroušek je člen Pirátů.

Vyšší plat nechce, ČR musí šetřit. Pirátský učitel odmítl stávkovat
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna

Českomoravský odborový svaz pracovníků školství vyhlásil na 27. listopadu stávku na mateřských, základních i středních školách. Odboráři zdůraznili, že bude na jednotlivých školách, zda se k protestu výstražné stávky připojí všichni kantoři, nebo jen někteří. A pak bude na ředitelích, jak zajistí další výuku.

Odboráři se chystají rodičům vysvětlit, že svou stávkou rozhodně nejsou těmi, kdo by si snad bral děti a studenty za rukojmí. Pokud si někdo děti za rukojmí bere, je to podle odborářů vláda, která v resortu školství sahá k necitelným škrtům. Místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Seidlová serveru Seznam Zprávy popsala cíl stávky. „Chceme, aby poslanci pozměňovacím návrhem ke státnímu rozpočtu dofinancovali kapitolu školství.“

Ministr školství na sociální síti X odvětil, že by s odboráři rád dál jednal.

„Respektuji právo odborů na stávku. Navržený rozpočet školství je meziročně vyšší a garantuje navýšení platů učitelů. Dál hledáme možnosti, jak rozpočet školství posílit a regulovat rychlý nárůst nových úvazků, který je důsledkem v minulosti nastaveného financování škol. Nabízím odborům další jednání.“

Školské odbory burcují do stávky

Zdá se, že někteří učitelé se stávkou nesouhlasí. Jedním z těch, kteří řekli, že se ke stávce rozhodně nepřipojí, byl i učitel z Náchodska Filip Jiroušek, člen Pirátské strany. Na prvním místě se odmítl k protestu připojit už kvůli tomu, že už léta ví, že ve školství se nedá zbohatnout, že je učitelství mnohem spíše posláním. To prý neznamená, že by s platovou hladinou ve školství souhlasil. Jen stávku nepovažuje za smysluplnou.

„Když jsem šel do školství, věděl jsem, že to není obor, na kterém se dá zbohatnout. Bohužel to tak prostě bylo a je. Beru to jako poslání, které mě naplňuje a baví. A má smysl,“ napsal na sociální síti X. „ČR je v hodně špatné ekonomické kondici. Proto souhlasím s tím, že stát musí šetřit. A respektuji, že navýšení platů učitelů nebude takové, jak se slibovalo,“ dodal obratem.

Dalším důvodem, proč nejít do stávky, je to, že se odbory v poslední době až příliš propojily s hnutím ANO či se sociální demokracií, což jsou strany, s nimiž podle svých vlastních slov nechce mít nic společného.

Školské odbory burcují do stávky

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…