Vzpomínky na Věru Čáslavskou od jejího životopisce. Od tvrdé perzekuce komunisty ji prý uchránilo jen velké štěstí

31.08.2016 19:16 | Zprávy

Slavná gymnastka a podporovatelka Karla Schwarzenberga v prezidentské volbě Věra Čáslavská bohužel podlehla boji s těžkou nemocí a již není mezi námi. 74 let života prožila naplno. Své o tom ví historik Pavel Kosatík, který sepsal životopis této dámy. Ve středečním Interview ČT24 zavzpomínal na rozhovory s ní.

Vzpomínky na Věru Čáslavskou od jejího životopisce. Od tvrdé perzekuce komunisty ji prý uchránilo jen velké štěstí
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Spisovatel Pavel Kosatík v Ostravě

I po své smrti je Věra Čáslavská velikánem sportu, který svým způsobem spojuje český národ. Debaty o jejích sportovních úspěších představují pole, na kterých se lidé scházejí a nedohadují se. Jako držitelka sedmi zlatých olympijských medailí opravdu může být vzorem pro českou společnost i v době, kdy již není mezi námi.

„Byla strašně hodná a laskavá,“ prozradil Kosatík, který doufá, že se snad najdou ještě další materiály z jejího života. Sama prý sepisovala knížku, která ve velmi zkrácené podobě vyšla už za minulého režimu. Komunisté ji však prý brutálně osekali. Půlka textu byla zakázána. „Ona si sama dávala velké trenérské dávky. Dělala to pro sebe, ale dělala to i pro svou vlast, kterou chtěla co nejlépe reprezentovat,“ doplnil host. Byla se svou zemí natolik srostlá, že před komunisty neuprchla.

Tato veliká dáma těžce nesla život se svým mužem, s nímž se rozvedla v 80. letech minulého století, a po zbytek života mu nedokázala odpustit. Kosatík má za to, že se mohla pokusit mu odpustit a netrápit se tolik, ale zdůraznil, že jde jen o osobní názor, který nikomu nepodsouvá.

Čáslavská po svém úspěchu na olympiádě v Tokiu 1964 obdržela vysoké japonské státní vyznamenání, samurajský meč a setkala se dokonce s japonským císařem, což se poštěstilo jen velmi malému okruhu lidí na světě. V Japonsku je Čáslavská milována a obdivována dodnes. To však podle Kosatíka neznamená, že by si jí lidé v Česku nevážili. Překvapilo ho jen, jak nízký důchod jí v Česku připadl. „Jednou jsem se ptal, jaký má důchod, a když mi to řekla, tak jsem se zastyděl,“ prozradil Kosatík. 

V roce 1968 udělali komunisté z Čáslavské nepřítele státu. Sama to ale nebrala až tak úkorně, protože se v té době stala matkou. „To mateřství ji možná uchránilo části té represe. Ne že by to o nich (o komunistech) vypovídalo něco pěkného, ale měla prostě štěstí,“ řekl Kosatík. V jejím životě však bohužel přišly i momenty, kdy šťastná nebyla.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Sliby

Dobrý den, trochu mě zaskočila vaše odpověď na tento dotaz. https://www.parlamentnilisty.cz/profily/plk-Ing-Zdenek-Nytra-111912/otazka/Stava-se-snad-ODS-populistickou-stranou-159969. Pokud nejste populisté, což doufám nejste, tak proč dávat nereálné sliby, jakože postavíte palác, z kterého ale ve fi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muž pod dekou v Asadově base ztrapnil CNN. A to není vše

12:48 Muž pod dekou v Asadově base ztrapnil CNN. A to není vše

Stanice CNN si uřízla ostudu. Pár dní po pádu Asadova režimu se vydala do jedné z věznic, kde report…