Po nedávných útocích v Mnichově a v Ansbachu se v některých zahraničních médiích objevily spekulace, že to má německá kancléřka Angela Merkelová spočítané, protože si Němci spojí „krvavý červenec“ v Evropě s její politikou otevřených dveří vůči uprchlíkům. Na internetu jsou ke zhlédnutí např. protesty skupiny lidí, kteří volají po odchodu Merkelové. Ale pozor, jde o protesty pravicových extremistů, které natočila ruská televize, hlásí zpravodaj BBC. Další důkazy o nespokojenosti s politikou Merkelové prý jaksi chybějí. České čtenáře o slovech britského korespondenta informuje server Britské listy.
Rozhlasový příspěvek v angličtině naleznete zde
Nedávný průzkum provedený přímo v Německu naopak ukázal, že téměř 70 procent lidí odmítá spojovat vstřícnou politiku Merkelové z terorem z posledních týdnů. A podpora nejsilnější vládní strany CDU/CSU nijak významně nepoklesla. Německou kancléřku prý navíc nemá kdo nahradit, takže v tuto chvíli může být relativně v klidu. Němci své kancléřce možná věří i proto, že zachovává klid v krizových momentech. Mnozí komentátoři ji odepisovali při řešení řecké krize, další se přidali při Brexitu a zahraniční komentátoři teď věští její pád v souvislosti s uprchlickou krizí. Nic takového se však neděje.
Pravda, někteří Němci se např. ptali, proč Merkelová dlouho mlčela po útocích v Mnichově? „Proč je jako barbarský teroristický činy odsoudil francouzský prezident Francoise Hollande. Proč jsme neslyšeli naší kancléřku?“ ptali se Němci. Možná proto, že se ukázalo, že za útokem v Mnichově nestál muslimský radikál, ale naopak mladík, který se prohlašoval za „árijce“, kterého prý inspiroval např. Anders Breivik.
Článek v češtině naleznete zde
Němečtí politici většinou varují před příliš radikálními projevy proti uprchlíkům, mají totiž zájem na jejich integraci. Zpátky se do značné míry drží i nejčtenější bulvární deník Bild. Levice dokonce Merkelovou kritizuje, že toho pro uprchlíky dělá příliš málo, doplňuje britský korespondent pohled na Německo. Na opačném pólu stojí radikální Alternativa pro Německo, která nemá většinovou podporu ve společnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp