Kalenský momentálně pracuje pro americký think-tank Atlantic Council a hned na úvod rozhovoru prozradil, že svým kolegům oznámil, jakou nálepku mu dal prezident jeho vlastní země. „Nejen ve Spojených státech, ale i většině zahraničních partnerů je dlouhodobě známo, co pan Zeman dělá, čí zájmy hájí. Myslím, že to nikoho nepřekvapilo úplně... je dlouhodobě známo, že je prezident Zeman extrémně loajální ke Kremlu a poněkud méně loajální k vlastní zemi,“ uvedl Kalenský.
Rusista a někdejší novinář označil Zemana za poněkud prokremelského přímo ve Spojených státech.
V obecné rovině je mu líto, že na české politické scéně scházejí čelní představitelé země, kteří by upozorňovali na problémy s ruskými dezinformacemi, jak se to děje např. v Pobaltí nebo ve Švédsku. V USA vznikla komise k vyšetřování ruského vlivu na volby. V Evropě od té doby proběhlo asi 16 voleb, u kterých podle Kalenského prokazatelně došlo o pokusy ovlivnit volby, a v Evropě se nic moc neděje.
„My vlastně tohleto dopouštíme celkem beztrestně, my vlastně fakt netrestáme tady ten typ agrese. Kdyby nám někdo sem vjel tanky, asi reagovat budeme, kdyby někdo volil ekonomické sankce, asi reagovat budeme. Ale někdo tady provádí informační agresi a my nereagujeme,“ kroutil hlavou Kalenský. U nás oproti Litvě, třeba, postrádáme tu politickou scénu, která by pochopila, kde je problém. A to je to klíčové,“ zdůraznil host.
Ve Spojených státech začal pracovat, protože má dojem, že v EU nemůžete zcela otevřeně mluvit o ruské agresi, protože evropská osmadvacítka nemá na ruskou informační válku jednotný názor. Zatímco státy Pobaltí tuto válku vnímají jako velkou hrozbu, Itálie prý bude vždy hájit potřebu dialogu s Ruskem, přestože i italské instituce čelí ruské informační válce.
Kalenský je přesvědčen, že i v Česku je šíření ruské propagandy určitým způsobem organizováno, ale jak přesně je organizováno, by měli mít zmapované novináři, nebo ještě lépe tajné služby.
„Některé základní instrukce jsou bezpochyby předávané z Kremlu tou sítí ambasád, ostatně proto je na světě mají. Jsou doložené, třeba na Slovensku, schůzky ruské ambasády s místním dezinformačním portálem, kde se vlastně bavili o nějaké finanční pomoci výměnou za určitý způsob informování, “ přiblížil situaci Kalenský.
Základní plán je jasný. Je třeba říkat, že Rusko je zcela nevinné, mírumilovné a nikdy za nic nemohlo. Ten, kdo tento obraz nabourá, je mnohdy vystaven útoku dezinformátorů. A na tohle by podle Kalenského měl Západ adekvátně reagovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp