Za „kecy“ o jaderných zbraních do vězení? „Ještě mírný trest,“ zaznělo na ČT

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

04.08.2023 8:30 | Monitoring

Ministerstva vnitra vydalo zprávu o extremismu v Česku za první půl rok. O tom, kde má svoboda slova hranice a zda je vůbec nutné, aby stát bojoval s dezinformacemi, diskutovali v pořadu Události, komentáře poslanec ODS Pavel Žáček a europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová, kteří dezinformace považují za vážné téma ohrožující naši bezpečnost. Padl i názor, že právě dezinformace mohou za brexit. Naopak poslanec ANO Radek Vondráček byl velmi skeptický, hovořil o nálepkování a manipulování s veřejným míněním skrývajícím se právě za boj proti dezinformacím a zdůrazňoval, že svoboda projevu je základ pro demokracii.

Za „kecy“ o jaderných zbraních do vězení? „Ještě mírný trest,“ zaznělo na ČT
Foto: Repro ČT
Popisek: Debata o dezinformacích na ČT

Ministerstvo vnitra vidí dominující aspekt na extremistické scéně, anarchisté podle něj vyčpěli, extrémní pravice je bez osobností, převálcovalo je antisystémové hnutí. Ve zprávě o extremismu ministerstvo také uvádí, že myšlení části české společnosti hluboce ovlivnilo dlouholeté skryté podkopávání demokracie ze strany ruského hybridního působení. Aktuálně tyto skupiny využívají i nátlakové jednání vůči státním institucím včetně soudu.

Soud také ve čtvrtek řešil jednu z kauz pořadatele protivládních demonstrací Ladislava Vrabela, opět mu uložil čtyřměsíční podmínku za šíření poplašné zprávy o údajném útočení české vlády na Rusko jadernými hlavicemi. Rozsudek není pravomocný. 

Dezinformace jsou podle Pavla Žáčka velmi silné, zvláštně v kontextu působení ze zahraničí. „Například v rámci hybridního působení ze strany Ruské federace. My jako demokratická společnost, jako demokratičtí politici vedeme velmi vážnou diskusi, jak tomu čelit. Máme sice nástroje, ale to, že se nám dezinformace prolínají s politickým životem, s politickou realitou, třeba i v Poslanecké sněmovně, myslím si velmi komplikuje situaci,“ uvedl poslanec vládní strany v pořadu Události, komentáře.

Stát nemusí bojovat proti dezinformacím, zazněl následně názor poslance Radka Vondráčka, který vyzdvihoval především svobodu projevu „Já jsem v tomhle oboru nově vznikajícího boje proti dezinformacím na straně toho, že svoboda projevu je priorita, základ. Bez svobody projevu není demokracie možná, bez respektování individuálních práv těžko můžete prosazovat vládu většiny,“ zdůraznil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Mluvící hlavy na ČT - eurofašismus v praxi, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetrski , 04.08.2023 10:47:11
Pravdu určí vrchnost, vše mimo JEJICH pravdu bude lež a bude se trestat za názor - blafy jako "dezinformace", "předsudečná nenávist", "ohrožení bezpečnosti" apod. proniknou do paragrafů a vězení bude "ještě mírný trest". Co tedy bude trest jiný než mírný ? Budou ideové zločiny trestány smrtí nebo sociální likvidací, uplatněním kolektivní viny a hromadnými rozsudky nebo co vlastně tím chtěla říct ta tupá euroonuce ? Arogance moci současné mocenské kliky je obludná.

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…