Zachmuřený Moravec a Bělorusko. Fischer ze Senátu volal po tvrdosti. Hradní Jindrák zoufale varoval před horkou válkou s Ruskem

23.08.2020 15:58 | Zprávy

V druhé hodině Otázek Václava Moravce si vyměnili názory bývalý diplomat, senátor Pavel Fischer, a Rudolf Jindrák, ředitel Odboru zahraničního Kanceláře prezidenta republiky, poradce předsedy vlády a bývalý diplomat. Rozebírali situaci v Bělorusku, ale také český vztah ke Spojeným státům a k Rusku. Jindrák zkritizoval Spojené státy i Rusko. Fischer nabádal, aby Česko neprodleně uvalilo sankce na konkrétní představitele Lukašenkova režimu. A varoval před Ruskem.

Zachmuřený Moravec a Bělorusko. Fischer ze Senátu volal po tvrdosti. Hradní Jindrák zoufale varoval před horkou válkou s Ruskem
Foto: Screen ČT24
Popisek: Václav Moravec zpovídá poradce prezidenta republiky Rudolfa Jindráka

V Bělorusku už 26 let vládne nepřetržitě autoritářský prezident Alexandr Lukašenko a stovky tisíc lidí v ulicích dávají najevo, že toho mají dost. Lukašenko ale ukazuje, že se moci jen tak nevzdá. Někteří aktivisté záhadně zmizeli a po pár dnech byli nalezeni mrtví.

Teď Lukašenko definitivně povolává do akce armádu. „Vypovídá to o tom, že Lukašenkův režim je v úzkých a povolává armádu, povolává speciální jednotky a žádá i pomoc z Ruska, a to i mediální. Na obrazovce běloruské státní televize se teď objevují moderátoři z Ruska,“ upozornil Fischer.

Podle Jindráka Lukašenko tuto situaci bohužel ustojí. „Mám obavu, že Lukašenko chce nechat problém vyhnít a že tu situaci ustojí, stejně jako ji ustál v roce 2010, kdy se také objevily mohutné protesty. ...  Říkám to strašně nerad, ale mám obavu, že se nestane nic moc,“ povzdechl si Jindrák.

Obává se, že koronavirová situace napomohla tomu, že mezinárodní diplomacie stojí na místě a bohužel příliš nefunguje ani multilaterální diplomacie. „Já to musím říct, dochází k tomu i ze strany Spojených států,“ upozornil Jindrák např. v narážce na útoky prezidenta Donalda Trumpa na Světovou zdravotnickou organizaci. „Ale i ze strany Ruské federace, protože ani Rusku nevyhovuje přílišná kontrola ze strany Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE),“ pokračoval.

Zdůraznil také, že česká diplomacie by neměla nechat situaci v Bělorusku vyhnít. Je však otázka, jak se k tomu Lukašenko postaví.

Senátor Fischer konstatoval, že nesmíme čekat na to, co udělá Lukašenko, a sami jako Češi musíme být aktivní. „My ani nevíme, kolik lidí zmizelo a kolik lidí je dneska vězněno. Takže Česká republika by v rámci OBSE měla prosadit kontrolu věznic, protože tam teď věznice nestačily a musely se rozšiřovat. ... Myslím si, že je na čase, abychom použili všech nástrojů, které máme, protože ta situace je velmi vážná.“ pravil Fischer.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muž pod dekou v Asadově base ztrapnil CNN. A to není vše

12:48 Muž pod dekou v Asadově base ztrapnil CNN. A to není vše

Stanice CNN si uřízla ostudu. Pár dní po pádu Asadova režimu se vydala do jedné z věznic, kde report…