Podle vládou schválené podoby takzvaného úsporného tarifu bude průměrná výše podpory pomoci s energiemi zhruba 15 000 korun a letos z této částky domácnosti dostanou zhruba 4000 korun.
Pomoc s energiemi přes úsporný tarif se má začít zohledňovat ve fakturách za říjen a od tohoto měsíce bude také platit odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje, které stát ročně dotuje zhruba 27 miliardami. Právě náklady na úsporný tarif a osvobození od poplatků za obnovitelné zdroje energií tvoří podle premiéra Fialy základní položku ze 177 miliard korun dříve oznámené vládní pomoci.
Vládní Deštník proti drahotě kromě úsporného tarifu však dále zahrnuje i mandatorní výdaje, například valorizaci důchodů.
„Vláda rozpočtům domácností uleví a bez byrokracie,“ shrnuje k pomoci s energiemi šéfka vládní TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Vláda rozpočtům domácností uleví a bez byrokracie. https://t.co/ZQcvXnt71D
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) August 24, 2022
Ne všichni ale její názor sdílejí. Investor a minoritní akcionář ČEZu Michal Šnobr příliš optimismu na oznámené vládní pomoci nenachází. „Fajn. Pořád mi ale není jasné (a vláda to zřejmě ví a nechce říci), kdy přesně přistanou Marťani a zachrání spotřebitele (domácnosti i firmy) odletem na 2 až 3 roky do jiné galaxie nebo začnou vesmírné tankery vozit LNG?“ komentuje.
Fajn. Pořád mi ale není jasné (a vláda to zřejmě ví a nechce říci), kdy přesně přistanou Marťani a zachrání spotřebitele (domácnosti i firmy) odletem na 2 až 3 roky do jiné galaxie nebo začnou vesmírné tankery vozit LNG?https://t.co/1iFpxaKMen
— Michal Šnobr (@michalsnobr) August 24, 2022
Úlevu občanům prostřednictvím vládní pomoci v takovéto podobě nepředpokládá ani bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Úsporný tarif označil za „Síkelovu energetickou žebračenku“ a kritizoval, že vláda ceny energií nezastropuje.
„Bohužel se ukazuje, že Fialova vláda nezvládá roli krizového manažera. Už nejde o antibabiše. Jde o vážnou ekonomickou i sociální krizi, která postupně dopadá na většinu společnosti a žene ji do chudoby. A česká vláda nedělá kromě vysílání signálů reálně téměř nic nebo naprosté minimum jako dnes,“ míní.
Úsporný tarif dle Haška znamená, že uspořila hlavně vláda – „na pomoci lidem“.
Podle bývalého ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (ANO) bylo téma úsporného tarifu dosti diskutované včera i u mnoha opozičních voličů na setkáních expremiéra Babiše. „Nikdo nečekal od této vlády zázraky,“ poznamenává, že však podoba úsporného tarifu „vyrazila dech i skalním stoupencům pětikoalice“. Atmosféru mezi občany hodnotí jako „zlost a frustraci“.
K výraznějším krokům kabinet vyzývá i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy pro hospodářskou politiku Radek Špicar, dle něhož je potřeba „začít okamžitě využívat Dočasný krizový rámec jako ostatní země EU“.
„Ani to už ale stačit nebude. Teď už potřebujeme celoevropské řešení. Jako předsednická země a jedna z nejvíc zasažených musíme být aktivní,“ nabádá.
2021 elektřina 2000,- Kč/MWh
— Radek Špicar (@R_Spicar_SP_CR) August 24, 2022
2022 elektřina 17000,- Kč/MWh
Je potřeba začít okamžitě využívat Dočasný krizový rámec jako ostatní země EU.
Ani to už ale stačit nebude. Teď už potřebujeme celoevropské řešení. Jako předsednická země a jedna z nejvíc zasažených musíme být aktivní. pic.twitter.com/hlc9TA67Zk
Jak by mohlo vypadat jedno takové „celoevropské řešení“, glosoval šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl. „Síkela přijede do Bruselu a zastropuje cenu elektřiny na lipské burze,“ vyjevil.
Přívětivá slova pro vládu nezanechává ani prezidentský kandidát a odborový předák Josef Středula. Vládní úsporný tarif dle jeho mínění „nic neřeší“. „Ceny letí vzhůru a nečekají, až se vláda vzpamatuje. Nutný je regulační zásah do ceny elektřiny! Jinak to bude likvidovat občany i firmy,“ varuje.
Vláda @P_Fiala po několikaměsíčním snažení schválila “úsporný” tarif z dílny ministra @JozefSikela.Ten však nic neřeší. Ceny letí vzhůru a nečekají, až se vláda vzpamatuje. Nutný je regulační zásah do ceny elektřiny! Jinak to bude likvidovat občany i firmy.https://t.co/hj82a2uq0a
— Josef Stredula (@JStredula) August 24, 2022
Jakožto „už opravdu nechutný výsměch lidem“ následně schválení podoby pomoci s energiemi označil předseda SPD Tomio Okamura. „Výše podpory bude v průměru pouze kolem tisíc korun měsíčně... To si dělají srandu? Vždyť lidem zdražily zálohy na energie i násobně! Navíc zdražily i potraviny. Fialova vláda nemá řešení a měla by podat demisi. Miliony našich občanů se kvůli Fialově vládě řítí do neřešitelné situace. Navíc, vláda neřeší příčinu zdražování, ale následek. A tisícovka měsíčně prudce rostoucí ceny energií pro občany fakt nevyřeší,“ míní Okamura.
Dle lídra SPD by Česko mělo odstoupit od unijní Zelené dohody, systému emisních povolenek či například „prodávat levnou české elektřiny napřímo českým občanům a firmám a přes Evropskou energetickou burzu pak pouze její přebytky“.
Přestože premiér Fiala dříve sliboval v rámci boje proti zdražování i snahu o zeštíhlení státního rozpočtu, zatím nic takové kabinet neplánuje a rozpočty na nadcházející léta naopak bobtnají. Místo snahy o zeštíhlení státní správy a snížení deficitu se naopak vláda rozhodla pro vyplácení pětitisícového plošného příspěvku na dítě či se premiér chlubí tím, že jeho vláda „výrazně zvýšila množství domácností, které mají nárok na sociální dávky“.
„A kola inflace se točí a točí a točí. A točí,“ komentuje současnou pomoc vládní pomoci místopředseda Svobodných Luboš Zálom.
...a kola inflace se točí a točí a točí. A točí.
— Luboš Zálom (@luboszalom) August 24, 2022
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak