Joe Biden podle zdrojů sotva stačil sdělit Zelenskému, že právě dal zelenou další miliardě dolarů na vojenskou pomoc, a ukrajinský prezident začal vyjmenovávat seznam požadavků, jakou další pomoc Ukrajina potřebuje. Od začátku ruské invaze spolu Joe Biden a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj telefonicky hovoří vždy, když USA oznámí nový balíček vojenské pomoci Kyjevu.
„Zelenskyj by mohl vyjádřit víc vděčnosti, na pomoci Ukrajině pracuje americká administrativa a americká armáda velmi tvrdě,“ měl se Biden podle zdrojů ze svého okolí rozčilovat v reakci na telefonát se Zelenským. Podle NBS News rozladění a znechucení amerického prezidenta narůstalo postupně, a sice s každým dalším vyjádřením ukrajinského prezidenta, že pomoc Západu stále není dostatečná.
- Původní zdroj ZDE
Od únorové invaze Ruska na Ukrajinu byla Bidenova administrativa kritizována za příliš opatrný postup. Nyní prezident čelí možnému odporu některých republikánských zákonodárců a progresivních demokratů, že poskytuje příliš velkou pomoc. Případná změna politické vůle v USA pro další zasílání pomoci Ukrajině by mohla převrátit dosavadní přístup Bílého domu i Zelenského k této otázce.
Ukrajina stále potřebuje více systémů protivzdušné obrany proti ruským vojenským letadlům, raketám a bezpilotním letounům a USA nadále diskutují o poskytnutí raketových systémů delšího doletu, jako je ATACMS, a v budoucnu dokonce i některých pokročilých stíhacích letounů.
Podle průzkumu Pew Research Center provedeného minulý měsíc klesl podíl Američanů, kteří jsou extrémně nebo velmi znepokojeni tím, že Ukrajina válku prohraje, od května o 17 procentních bodů z 55 % na 38 %. A podíl Američanů, kteří tvrdí, že se příliš nebo vůbec neobávají vítězství Ruska, se podle průzkumu zvýšil z 16 % na 26 %.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.