Země Visegrádu: Výsledkem jednání s Brity nesmí být horší postavení občanů EU

28.06.2016 20:01 | Zprávy

Země Visegrádské čtyřky dnes vyjádřily hluboké politování nad rozhodnutím Británie odejít z EU. Evropská unie bude podle nich pokračovat dál ve spolupráci 27 členských států a výsledkem nadcházejících vyjednávání o vystoupení Británie z EU nesmí být horší postavení občanů a podniků EU než britských občanů a jejich společností. Nyní je potřeba vytvořit skutečně důvěryhodnou Unii, uvedli premiéři ČR, Slovenska, Maďarska a Polska ve svém společném prohlášení.

Země Visegrádu: Výsledkem jednání s Brity nesmí být horší postavení občanů EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Británie si podle Visegrádské čtyřky zvolila jinou budoucnost, než je ta v evropském bloku, suverénní rozhodnutí Londýna ale respektují. „Země Visegrádské skupiny důrazně požadují, aby nadcházející jednání byla zaměřena na ochranu zájmů EU. Občané Evropy a evropské podniky nesmějí mít ve výsledku horší postavení než britští občané a britské podniky. Konečné uspořádání vztahů mezi EU a Velkou Británií musí být založeno na reciprocitě a být spravedlivé pro obě strany,“ uvádí se v prohlášení.

Nejde ale jen o budoucí uspořádání vztahů mezi Londýnem a Bruselem, Unie by se měla zaměřit i na svou vlastní budoucnost. „Unie musí z této výzvy vyjít silnější. Musíme zaměřit naši pozornost na hladký proces vystoupení a dojednání nové dohody s Velkou Británií a rovněž na evropskou reformní agendu,“ uvedli premiéři Visegrádské čtyřky.

Český premiér Bohuslav Sobotka, premiérka Polska Beata Szydlová, premiér Maďarska Viktor Orbán a premiér Slovenska Robert Fico se v Bruselu setkali dnes odpoledne, aby sladili své pozice před jednáním Evropské rady. Shodli se rovněž na potřebě obnovy EU a oživení důvěry občanů v evropskou integraci a instituce.

„V Unii jsme silnější společně. Jsme silnější, protože naše Unie je založena na konsenzu mezi základními hodnotami, principy a prioritami,“ uvádí prohlášení V4. „Avšak nemůžeme být úspěšní, pokud nevytvoříme skutečně důvěryhodnou Unii. Důvěra musí být obnovena na všech úrovních,“ dodává prohlášení. Konkrétně zmiňuje fakt, že musejí být vyslyšena slova národních parlamentů. Instituce Evropské unie by se měly držet svého poslání a mandátů. A musí být posílena i důvěra mezi členskými státy, „pro začátek odstraněním umělých a zbytečných dělicích linií, které vznikly v posledních měsících“.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

22:20 Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

Dosti netradiční překvapení čekalo nejen diváky, ale i pořadatele lyžařských závodů Tour de Ski. Běh…