Téma migrace se začíná objevovat opět v české předvolební kampani. Mluví o ní například premiér a předseda hnutí Andrej Babiš, který ve svých vyjádřeních kritizuje Piráty za podle něj jejich vstřícný přístup v této problematice. Jak ji vidí poslankyně hnutí ANO za Zlínský kraj Margit Balaštíková? „Migrace, která v posledních letech nabírá rozměry exodu, je vážná věc. První, kdo je ohrožený, je ten, kdo opouští domov a vydává se do neznáma, riskuje život, zdraví, všechno. To je velký problém, především lidsky, sociálně humanitárně, ale i ekonomicky a politicky a nemá jednoduché řešení,“ konstatuje.
Neřešená migrace je zdvižený prst pro Evropu
„Riziko je i v cílových zemích, to si rozhodně uvědomme. Evropa je možná bohatší než některé části Afriky a další regiony, ale na řešení tohoto problému nestačí. Jasná otázka pro mne tedy je, co udělat, aby lidé necítili potřebu opouštět své domovy, aby nebyli ze svých zemí vyháněni, a nemuseli se vrhat do takového dobrodružství. Rétorika typu „laissez-faire“, tedy nechte to plynout, přijímejme migranty, pomáhejme jim, je levná, ale nic neřeší. Tato neřešená migrace je zdviženým prstem pro Evropu,“ zdůrazňuje.
Margit Balaštíková je v Poslanecké sněmovně mimojiné i členkou zemědělského výboru a tématu zemědělství se hodně věnuje. Zvláště podpoře českých potravin. Ale dá se říci, že většina českých politických stran alespoň dle svých vyjádření chce, aby se v Česku prodávalo více českých a regionálních potravin. Chtějí toho však dosáhnout jiným způsobem než direktivním nařízením zákona. Což je ovšem otázka, jestli je to správná a dostačující cesta, nebo slepá ulička. „Teoreticky existuje jedna taková cesta: Když se v celé Evropě zruší dotace, když se veškerá zemědělská produkce bude obchodovat za reálné, nedotované ceny, vycházející z výrobních nákladů, bude všechno v pořádku. Myslím, že by na našem trhu byla okamžitě výrazná převaha domácí produkce. Zároveň je mi jasné, že je to utopie,“ upozorňuje.
„Dobře – pojďme reálnou cestou: Zajistěme, aby v celé Evropě byly zemědělské dotace jednotné, aby se do nich nemíchaly různé národní podpory a subvence, kde pochopitelně silné ekonomiky dotují víc, jejich potraviny jsou pak levnější a vytlačují naše výrobce z našeho trhu. To považuji za reálný cíl, protože v Evropě tyto zásady platí, všichni je uznávají, ale nedodržují se. Raději se donekonečna řeší nějaké střety zájmů, ale jak může Francouz vyvážet do Česka brambory za korunu kilo, to nikoho v Bruselu nezajímá,“ všímá si.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban