Lze říci, že Andrej Babiš okradl tradiční levicové strany ČSSD a KSČM o voliče?
Myslím si, že by to bylo poměrně velké zjednodušení. Hnutí ANO je široce rozkročený středový subjekt a krátkodobé přesuny nemusejí moc znamenat. Důležitá pozice je to, co správně říká Andrej Babiš, tedy že ANO je alespoň potenciáně stranou pro všechny. V minulosti nabíral hlasy od levice i od pravice a v té marketingové strategii si ANO tento potenciál strany otevřené pro všechny uchovává. Je koneckonců známým faktem ze sociologických výzkumů, že zatímco levice i pravice mají tak 25 % hlasů, tak polovina hlasů je u středu. A když se u nás hovoří o tom, že politika je nesmiřitelným střetem levice a pravice, tak to vůbec neodpovídá realitě. Česká společnost je společností polotónů a všechny subjekty, snad s výjimkou komunistů, jsou víceméně středově orientované.
Jakým způsobem by mohly tyto dvě strany zvrátit pokračující pokles preferenci?
U komunistů je to samozřejmě věc obtížná, protože oni celé to dvacetileté období využívali toho, že byli hlavní adresou protestních hlasů. Dnes je tu v podstatě několik možností, část těch protestních hlasů sebralo ANO, je tu SPD, jsou další možnosti. Tento monopol na protestní hlasy, který měli komunisté po pádu Sládkových Republikánů, končí. Jejich rétorika je už poněkud omšelá, stále stejná a dost kontrastuje s tím, že oni provádějí politiku takových dílčích zisků a ústupků, protože hodlají tak trochu oportunisticky dělat politiku tak, aby se udrželi v tom hlavním proudu. Nepřinášejí nic nového.
Zaznívají hlasy, že budoucnost bude ve znamení souboje ANO vs. ODS, kdy ANO zabere pozici tradičního levicového hegemona, kterým dříve byla ČSSD. Je takový předpoklad reálný?
Myslím si, že to je zcela falešný konstrukt a Petr Fiala z ODS říkal, že jeho strana hodlá být mocenskou protiváhou ANO. To je detail, který mnoha komentátorům unikl. O levici a pravici v tom obsahovém významu slova nelze hovořit. Otázka je, jakou pravicovou politiku dělá ODS, jakou levicovou politiku dělá hnutí ANO, zda je to jenom důsledek sociálního cítění, o kterém hovoří Andrej Babiš. Faktem ale je, že vytvoříte-li takto jednoduchý polarizovaný symbol rozložení politických sil, tak velmi zjednodušíte tu situaci. Pokud to veřejnost bude akceptovat, zaznamenáte takové to symbolické vítězství, nový narativ. Pokud se tento narativ bude opakovat, máte ono sebenaplňující se proroctví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs