Štrougal, který měl za podíl na zabíjení lidí na československých hranicích stanout před soudem, ale státní zástupce stíhání loni zastavil pro zdravotní důvody, se dožil 98 let.
Komunistický funkcionář, jenž se po sametové revoluci stáhl z politiky a odešel do důchodu, v posledních letech čelil trestnímu stíhání za podíl na zabití a zranění lidí na československých hranicích v době komunistické totality. Stíhání bylo zastaveno, protože podle znaleckých posudků nebyl schopen chápat smysl trestního řízení. Na Ústavní soud se loni se stížností proti zastavení obrátila skupina zraněných a pozůstalých po zabitých při pokusu o přechod železné opony.
Policie Štrougala dříve podezírala ze spáchání trestného činu za to, že jako ministr vnitra nezabránil použití vysokého napětí v elektrických zátarasech na západní hranici, v důsledku čehož měl být odpovědný za smrt 43 lidí. Obviněn ale nebyl, jelikož byl případ v únoru 2006 promlčen a vyšetřování skončilo. ČTK připomíná, že elektrický proud v plotech bránících překročení hranice do Rakouska a Německa byl vypnut v roce 1965, tedy ještě v době, kdy byl Štrougal ministrem vnitra.
Novinář Tomáš Klvaňa tak k osobě Lubomíra Štrougala poznamenává, že „byl zcela mylně považován za méně špatného komunistu, protože byl inteligentní a chodil na hokej“.
Podle názoru europoslance Jana Zahradila (ODS) je však většina Čechů dnes s obdobím normalizace zřejmě smířena. Dokládat to mají uplynulé prezidentské volby.
„Vzhledem k tomu, že 27. - 28. 1. tohoto roku se téměř 6 milionů českých voličů symbolicky smířilo s obdobím normalizace volbou jednoho či druhého produktu této éry, už bych moc Štrougala neřešil,“ vyjádřil se Zahradil k otázce vnímání Štrougala.
Zahradil tak zřejmě naráží na druhé kolo prezidentských voleb, kdy proti sobě stanuli bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel a bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš.
Pavel, jenž výrazně porazil Andreje Babiše a získal 58,32 procenta hlasů, zatímco Babiš 41,67 procenta, byl před listopadem 1989 kapitánem Československé lidové armády, od roku 1985 člen KSČ a nastoupil též do zpravodajského kurzu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.