Zmlátil člověka, napsal Grebeníček. Omlouvat se nemusí

28.12.2011 9:52 | Zprávy

Bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček se s konečnou platností nemusí omlouvat aktivistovi Janu Šináglovi za výroky, které o něm napsal v knize Hradba vzdoru. Potvrdil to Nejvyšší soud, když odmítl Šináglovo dovolání. Vyplývá to z databáze rozhodnutí. Grebeníček v publikaci uvedl, že Šinágl v září 2007 napadl na Svatém Hostýně člena pořadatelské služby setkání Konfederace politických vězňů a zranil ho. Nejvyšší soud rozhodl nedávno bez veřejného jednání.

Zmlátil člověka, napsal Grebeníček. Omlouvat se nemusí
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

Šinágl žádal za výrok v knize omluvu. Jeho žalobu na ochranu osobnosti však loni zamítl Krajský soud v Brně a poté i Vrchní soud v Olomouci. Důvod k zásahu nenašel ani Nejvyšší soud, podle něhož nemělo dovolání po právní stránce zásadní význam. Proto se soudci Šináglovými argumenty blíže nezabývali.

Antikomunista Šinágl v dovolání připustil to, že se dostal do fyzického kontaktu s pořadatelem. Popřel však, že by mu způsobil zranění. Upozornil též na skutečnost, že soudy nepřípustně dospěly k jinému názoru, než jaký předtím zaujala přestupková komise. Před komisí vyšlo najevo, že pořadatel s poraněným palcem vyhledal lékařskou pomoc v olomoucké fakultní nemocnici. Zda mu ale zranění způsobil právě Šinágl, se vůbec neprokázalo.

Grebeníček se už dříve hájil tím, že sporná pasáž v knize není jeho tvrzením, ale pouze citací. Přesto aktivista zažaloval komunistického expředsedu. Žádal po něm písemnou omluvu dopisem a také formou inzerce v deníku Právo.



Šinágl neuspěl u Nejvyššího soudu ani s dovoláním ve sporu s komunistickým nakladatelstvím Futura. Žádal omluvu za článek v deníku Haló noviny, jehož autor aktivistu označil za prostoduchého. Dále se v textu nazvaném Je či není antikomunista Šinágl primitivem objevilo označení "vulgární antikomunista". Soudy Šináglovi omluvu nepřiznaly - jako veřejně činná osoba prý musí snést vyšší míru kritiky.

V roce 2008 naopak Šinágl po vleklém sporu a díky zásahu Nejvyššího soudu vybojoval omluvu od Grebeníčka za výrok, který o něm politik pronesl na prvomájové demonstraci komunistů. Šinágl na Letenské pláni 1. května 2005 hlasitě komentoval Grebeníčkův projev, na což politik reagoval větou: "Je tady nějaký primitiv, odveďte ho." Policie pak Šinágla odvedla, protože podle ní narušoval povolené shromáždění.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, nep

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

6:31 Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

Pokud bychom měli vládu, která hájí zájmy občanů, a ne zájmy cizí, už bychom měli energetickou polit…