„Česká demokracie je dnes již v celkem vážném ohrožení,“ píše Patočka, podle kterého jsou „představitelé postkomunistického autoritářství Babiš a Zeman“ jen pouhými symptomy mnohem širšího problému, který výborně ilustruje například diskuse o migrační krizi, která se v Česku takřka nikam nedostala, protože se všichni jeden přes druhého překřikují.
Připomíná také, že hlasy volající po odchodu Česka z EU jsou zcela pomýlené, jelikož by nám rozhodně nebylo líp, protože právě EU nalila do naší vlasti obrovské množství peněz daňových poplatníků „v civilizačně vyspělejších evropských zemích“. A je to poznat takřka v každé obci, jelikož mnohé z nich jsou osázeny značkami a cedulemi, které upozorňují na to, co vzniklo z evropských dotací.
„Říkáme to velice neradi, ale mnohé z důvodů Britů pro odchod z Evropské unie jsou dobře srozumitelné,“ poznamenává Patočka s tím, že jsou propastné historické rozdíly mezi Spojeným královstvím a Českou republikou a stejně tak propastné rozdíly by byly v případě Brexitu a Czexitu. Zároveň poukazuje i na rozdíly ve vnímání konzervativní a liberální politiky právě mezi Českem a Británií, kdy britští konzervativci chtějí zachránit a podpořit své okolí a není vůbec divné, že je vede „radikální ekolog“, přičemž „český konzervatismus Klausovy školy je konzervatismem kréda ‚kdo nekrade, okrádá rodinu‘.“ A pro Brity je jediným známým českým konzervativcem právě Václav Klaus, který kradl v Chile pero.
„Pro Evropskou unii i pro Velkou Británii je rozchod malou tragédií,“ píše Patočka s tím, že nás čeká rozbouřená doba, ve které by případný Czexit „byl jen fraškou, zle potměšilou groteskou“.
Vadí mu i nepochopení rozdílů v diskusi o migraci, kdy Britům vadí migrace levné pracovní síly z evropských zemí, ale žádný politik, byť seberadikálnější, nevolal po odmítnutí pomoci válečným uprchlíkům. Takových debat se však v České republice štítí málokdo, prezidenta Zemana či ministra financí Andreje Babiše nevyjímaje.
„Co je ještě horší, protože politická elita v čele s ČSSD včas nereagovala na rozdmýchávání iracionálních vášní proti nejbědnějším lidem potřebujícím pomoc ve své nezaviněné nouzi, nyní se jí džin kvapem eskalované nenávisti už jen obtížně chytá a cpe do láhve zpět,“ píše Patočka, sám člen sociální demokracie. A právě tento strach podle něj žene Českou republiku směrem k autoritářskému režimu a vstříc národním zájmům světových velmocí, nikoli našim vlastním. A k tomu podle něj dopomáhají i lidé, jako jsou právě Václav Klaus či Jan Zahradil, kteří podle něj zrazují naše státní zájmy tím, že podporují Czexit.
„Náš zájem totiž – jako vždy – splývá se základním zájmem mezinárodního společenství. Takže ještě něco: je jasné, že povahu Evropské unie je třeba transformovat tak, aby své občany dokázala před dopady ekonomické globalizace chránit,“ podotýká Patočka a dodává, že je nutné provést reformu EU, ale zevnitř, přesně tak, jak tvrdí například britský labourista Jeremy Corbyn či bývalý řecký ministr financí Yanis Varoufakis.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa