Se seniory například mluví odborníci i v domovech, kde starší generace přebývá. Například ředitelka domova pro seniory Clementas v Mlékovicích Andrea Faltysová uvádí, že je to o to náronější, že někteří lidé rok 1968 zažili velmi intenzivně, někteří dokonce i druhou světovou válku.
Senioři svou situaci pak hojně řeší i na krizových linkách. Například linka organizace Elpida zažívá už dva roky strmý nárůst volajících. Před pandemií covidu-19 na linku volalo 200 lidí, loni už to bylo víc než dva tisíce. Nejvíce je tíží samota či potíže po prodělané nemoci. A samozřejmě pocity nejistoty. „Zvýšily se dvojnásobně počty sebevražedných hovorů,“ uvedl ředitel organizace Jiří Hrabě.
Pomoci se nyní snaží také projekt Pozitivní stáří, který chce motivovat starší lidi k životu. Pomáhá i organizace Život 90.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.