Zpravodajové ČT večer hlásili, co se děje v USA a Rusku po summitu hlav států. Trump je tepán, zato v Rusku se prý slaví

16.07.2018 23:01 | Zprávy

V pondělí se uskutečnilo ostře sledované setkání současných prezidentů Spojených států a Ruska Donalda Trumpa a Vladimira Putina v Helsinkách. Na téma historický summit Putin – Trump diskutovali v Událostech, komentářích ČT24 Jan Kavan (ČSSD), diplomat a bývalý ministr zahraničí, a Petr Kolář, bývalý velvyslanec v USA a Rusku.

Zpravodajové ČT večer hlásili, co se děje v USA a Rusku po summitu hlav států. Trump je tepán, zato v Rusku se prý slaví
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Společná tisková konference Donalda Trumpa a Vladimira Putina.

Vnímání summitu ve Spojených státech hodnotil v Událostech, komentářích David Miřejovský, zpravodaj ČT v USA. Ten především vyzdvihl kritické hlasy. Podle něho se dala očekávat kritika ze všech možných stran, kritické hlasy se ovšem ozývají i z jeho vlastní strany. „To je skutečně vystoupení, které tady nikdo nečekal,“ okomentoval překvapující chování Donalda Trumpa zpravodaj. Podle něho se nyní americký prezident snaží situaci zachránit a uklidnit vášně především v jeho domácí straně.

Miroslav Karas, zahraniční zpravodaj ČT v Rusku následně zhodnotil reakce na summit ze druhé strany, ze strany ruské veřejnosti. Podle ní mohl být kontakt obou státníků užší a bližší. „V Moskvě je hodnocen summit jako velmi úspěšný,“ pokračuje dále v hodnocení. Všichni se pak shodují a vyzdvihují fakt, že spolu oba státníci jednali jako s rovnocennými partnery. Rusko má dlouhodobě pocit, že například díky Rusku se situace v Sýrii zlepšila. Jsou názoru, že v Sýrii si počínají od samotného počátku dobře, nyní to vnímají jako potvrzení, že to tak vnímají i ostatní.

„Trumpova administrativa je z toho nejistá a nervózní,“ zhodnotil summit Petr Kolář, bývalý velvyslanec v USA a Rusku. Podle Jana Kavana, diplomata a bývalého ministra zahraničí, zase tón Trumpa byl odlišný. „Bylo velmi dobře, že se potkali. Jednání mezi čtyřma očima je často nejproduktivnější,“ uvedl.

Moderátora také zajímalo, jak probíhá příprava na takové jednání. „Diplomaté připravují jednání tohoto typu dlouho a pečlivě,“ popisuje přípravy bývalý velvyslanec.  V případě Donalda Trumpa to může být jinak. „On je neřízená střela,“ říká Kolář a souhlasí s tím, že pro takového člověka není úplně lehké pracovat. „Nemyslím si, že to bylo na škodu,“ uzavřel Jan Kavan s tím, že souhlasí, že v Trumpově případě asi rozsáhlé analýzy a přípravné materiály nebyly celé využity.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…