Ve studiu CNN Prima News se sešli tři bývalí premiéři Mirek Topolánek, Petr Nečas a Vladimír Špidla a komentovali nekonečné jednání Poslanecké sněmovny, kde žádá vláda Petra Fialy o důvěru a opoziční ANO a SPD vystupuje se sáhodlouhými kritickými projevy.
„Neznám žádného premiéra na světě, který by miloval diskuse v Parlamentu, nicméně speciálně hlasování o důvěře vlády a ta diskuse k tomu patří. Když poslanci vědí, že je zabírají kamery a vysílá se to živě, tak začínají říkat neskutečné věci,“ vysvětloval Topolánek, proč se o slovo přihlásil obrovský počet opozičních poslanců.
K parlamentní demokracii podle něj diskuse patří a musí to absolvovat každá vláda. „Já si nemyslím, že je to úplně žvanírna, z pohledu těch lidí, kteří to říkají, je to legitimní. Ta vláda to musí nějakým způsobem vyslechnout a obhájit a vzhledem k těm počtům je to jasné,“ je si Topolánek jistý, že vláda od poslanců pětikoalice důvěru dostane.
S Topolánkem souhlasil i Petr Nečas, který také nepovažuje Sněmovnu za žvanírnu. „Je to demokratická instituce, kde diskuse a projevy k tomu patří. Při hlasování o důvěře vlády je to jeden z demokratických rituálů, že se opozice potřebuje vymezit vůči vládě. To k demokracii patří, ačkoliv bych si samozřejmě dokázal představit, že ke každému ministerstvu třeba vystoupí za jednu opoziční stranu jenom jeden poslanec a všichni by si ušetřili čas. Ale právo vystoupit nelze upírat žádnému poslanci, je jich tam hromada nových, chtějí si to nacvičit, chtějí se předvést, a to k tomu patří,“ vysvětloval Nečas.
Shodu s oběma bývalými premiéry za ODS nalezl i expremiér za ČSSD Vladimír Špidla. „V případě, kdy má vládní koalice jasnou většinu, tak je to opravdu jen takový rituál. Na druhou stranu Parlament je podle ústavy ten suverén, který má politickou moc a vláda plní jen roli exekutivy, čili je na místě, aby poslanci veřejně projevili své pozice,“ dodal Špidla.
Co se týká programového prohlášení, které je současnou opozicí označováno jako nerealistické a plné obecných floskulí, Topolánek v tomto nesouhlasí. „Programové prohlášení je za mě dobré, já jsem ho skutečně přečetl a mě připadá to prohlášení docela podrobné. Já to prohlášení beru jako dostatečné, protože my jsme například udělali tu chybu, že jsme před volbami zveřejnili podrobný stranický program v rámci Modré knížky, který je ale v koalici nemožné stoprocentně splnit. Ten program je pětikoaliční, protínají se tam konzervativní až levicově liberální myšlenky a hledá se nejmenší společný jmenovatel,“ vysvětloval důvody pro větší obecnost programu Topolánek s tím, že je se směřováním vlády spokojený.
Navíc vláda podle něj musí primárně řešit věci, které ani s programovým prohlášením nesouvisí a za které nemůže, jako je energetická krize, obrovská inflace nebo pandemie covidu. „Ta vláda to ale podle mě ví a bude se snažit v příštích měsících tu situaci řešit, aby byl dopad na českou společnost co nejmenší,“ je přesvědčený Topolánek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.