ASORKD: Už je to tady! Firma Mattoni žádá o demolici prvního objektu

04.04.2014 13:58 | Zprávy

Vedle domu Stallburg, který vlastní Karlovarské minerální vody (KMV), stojí budova bývalé hasičské zbrojnice, která je též v majetku této společnosti. KMV požádaly orgán Státní památkové péče, tedy magistrátní památkáře v Karlových Varech o vydání závazného stanoviska k zamýšlené demolici tohoto objektu s tím, že pro něho nemají využití a z objektu byla v minulosti sejmuta památková ochrana. Na místě objektu má být prázdná plocha.

ASORKD: Už je to tady! Firma Mattoni žádá o demolici prvního objektu
Foto: Hana Čechová
Popisek: Zdevastované Lázně Kyselka u Karlových Varů

Budova bývalé hasičské zbrojnice skutečně již není památkově chráněna, nachází se však v ochranném pásmu, což je obdoba městských památkových zón. Objekt není staticky narušen. Vykazuje však, stejně jako ostatní objekty v majetku této společnosti, známky dlouhodobé neúdržby a v podstatě devastace. Ač se dle našeho názoru nejedná v případě této budovy o výstavní architekturu, je objekt přirozenou součástí zdejší zástavby.

„Když si řadu budov u řeky představíme jako lidský chrup, jistě se shodneme, že z estetického pohledu je lepší zub opravit, než ho vytrhnout a ponechat v chrupu díru. A zbrojnici opravit lze,“ říká viceprezident památkové asociace ASORKD Martin J. Kadrman. A bořit tuto jen proto, že je to pro majitele jednodušší, než ji opravit a koneckonců ji pak užívat třeba jako garáž pro nájemníky vedle stojícího domu Stallburg, je z památkového pohledu neakceptovatelné.

 Národní památkový ústav v Lokti se k záměru majitele vyjádřilo negativně. Zastupitelé obce Kyselka však na svém únorovém zasedání v poměru hlasů PRO: 5, PROTI: 1, ZDRŽ: 1 vyjádřili souhlas s demolicí objektu v ochranném pásmu obce. Magistrátní památkáři v Karlových Varech pod vedením Antonína Haidlmaiera v těchto dnech i přes nesouhlas odborného památkového pracoviště v Lokti vydali kladné závazné stanovisko!

„Vždy jsem očekával, že se Kyselka bude opravovat a ne že se z ní něco bude bourat. Je to proti duchu, oč usilujeme. Jakékoliv bourání je nesmyslné a nerozumím tomu co se děje. Kyselka si takové zásahy nezaslouží a nechápu zastupitele, proč s tím souhlasí. Bourat je jednoduché, ale co se zboří, už se nepostaví. Jestli Mattonku nenapadá využití, svědčí to spíš o jejich malé představivosti. Je absurdní, že my, co v Kyselce nežijeme, ji chceme zachraňovat a ti, co tam žijí, ji chtějí bourat,“ říká herec a hudebník Ladislav Gerendáš.

Prezident ASORKD Pavel P. Ries dodává: „Demolice tohoto objektu by byla znovu otevřením Pandořiny skříňky, která by mohla vyústit v živelnou demolici dalších objektů v lázních Kyselka.Památkáři by se měli poučit zchyb svých předchůdců, kteří Mattonce v polovině devadesátých let povolili zdemolovat celou Mattoniho továrnu. Nedokážu si představit, že by se tato doba měla vrátit.“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ASORKD

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

úspory

Dobrý den, tvrdíte, jak je těžké ušetřit. A můžete mi říci, jak to mají dělat běžní lidé, kterým výdaje rostou, ale mzdy jsou nízké? A nemyslíte, že by stát mohl dost ušetřit, kdyby se zeštíhlil? Nač potřebujeme tolik politiků, ministrů, úředníků atd?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Stát obtěžující – stát mobilizující

10:11 Petr Hampl: Stát obtěžující – stát mobilizující

Denní glosy Petra Hampla.