Ivan Štern: Pět protestujících na stromě

01.12.2014 10:24 | Zprávy

V bavorském Mnichově policie vyklidila stanový tábor. Někteří z přistěhovalců, žádajících o politický azyl v něm drželi protestní hladovku. Jejich nespokojenost vyvolala vleklost, jíž jsou poznamenány podané žádosti. Pro policejní zásah pro změnu nebyla pohnutkou nechuť úřadů k imigrantům, jak bychom patrně shledali v naší české kotlince, ale obavy o zdraví protestujících.

Ivan Štern: Pět protestujících na stromě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mnichov

Pokročilý podzim již nesliboval vlídné teploty, během nichž pobyt ve stanu je záležitostí po výtce příjemnou. Stal se naopak věcí nebezpečnou. Šlo přece o lidi oslabené hladověním. Strach z podchlazení hladovkářů tak přiměl úřady, aby zasáhly. Tábor zrušily. Protestujícím poskytly potřebnou zdravotní péči a komfort, jejž vyžaduje hladem a zimou oslabený organismus.

Existence protestních táborů, jimiž přistěhovalci upozorňují na svůj tristní stav, není v Německu ničím mimořádným. Podobný se rozložil v Berlíně na Oranžském náměstí pod heslem „Kein Mensch ist illegal“. Spor se tu rozhořel mezi velkou berlínskou radnicí a radnicí malou, kreuzberskou. I v tomto případě hrály klíčovou roli obavy o zdraví protestujících a úvaha, zda by pobyt pod stany v době nadcházejících plískanic nešlo vyměnit za pobyt pod pevnou střechou.

Obyvatelé stanového městečka v Berlíně nabídku odmítali. Přechod do pohodlí, měli být ubytováni ve volných pokojích domovů důchodců, považovali za oslabení protestu, dokonce za jeho znehodnocení. Za ně se postavila zelená starostka Kreuzbergu, zatímco křesťansko-demokratický senátor z velké radnice usiloval o to jim pohodlí za každou cenu poskytnout.

Podoba s mnichovským protestem je tu více než zřejmá. Úřady v Mnichově byly jen důslednější. Tábor jednoduše rázem zrušily. Jen pět z protestujících nabízený komfort odmítlo. Protest přece může nejen oslabit, ale dokonce znehodnotit. A tak na protest proti zpohodlnění protestu vylezli na přilehlé stromy a odmítali z nich slézt.

Připomněli mi Švejkem zmíněné vojáky bez disciplíny, kteří se v jeho obraznosti usídlili na stromech rostoucích v Praze na Karlově náměstí. Hrůzný obraz hrůzně vedené armády. Avšak přesný obraz občanské neposlušnosti, tak potřebné, má-li být lidské společenství živým a tvořivým organismem.

Klobouk dolů před těmi pěti mnichovskými lezci. Na stromě, ač přemlouváni, vydrželi celou dlouhou noc.

To je už nějaká disciplína!

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

15:16 Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

O úpadku západní civilizace snad dnes nikdo nepochybuje a nemusím jej dokazovat. Soustřeďme se na př…