Ivo Budil: Na Kurdy se hodí jeden slavný citát - Je to heroické, ale praktická politika to není

18.10.2019 13:16 | Zprávy

Boj Kurdů za nezávislost je ukázkou beznadějné vzpoury proti realitě mezinárodních vztahů, v níž není spojenců a přátel, ale pouze dočasných zájmů a užitečných partnerů.

Ivo Budil: Na Kurdy se hodí jeden slavný citát - Je to heroické, ale praktická politika to není
Foto: Wikipedie
Popisek: Prof. RNDr. Ivo T. Budil, Ph.D., DSc.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl v pondělí pro ČTK, respektive pro web Aktuálně.cz, že „pro EU a USA jsou (Kurdové) spojenci, kteří pomohli porazit tzv. Islámský stát“ (blíže zde). Tohle tvrzení je ovšem samozřejmě přinejmenším diskutabilní.

Nebyli včas na správném místě

Kurdové měli historickou smůlu v tom, že když se rodily politické hranice moderního Blízkého východu, nebyli jejich představitelé ve správný čas na správném místě. Z tohoto důvodu je toto přibližně pětatřicetimiliónové etnikum s nejistými kořeny, které hovoří jazykem indoevropského původu, rozptýleno v několika státech. Žijí především v Turecku, Iráku, Sýrii a Íránu. Podle Sykesovy-Picotovy dohody o rozdělení Osmanské říše po její porážce v první světové válce, podepsané v květnu 1916, měla oblast Kurdistánu v turecké severovýchodní Anatolii (společně s Istanbulem) připadnout Rusku. Bolševická revoluce ovšem Rusko z dělení osmanských teritorií na Blízkém východě vyřadila. Velká Británie a Francie si přiřkly své sféry vlivu v budoucím Iráku, Sýrii, Libanonu, Palestině a Jordánsku a většina kurdské populace se ocitla pod vládou etnicky definovaného moderního sekulárního tureckého státu. Jeho vůdce Mustafa Kemal neměl velké pochopení pro práva národnostních menšin, jak se o tom mohli přesvědčit Arméni, Řekové nebo i Kurdové.

A přeci! Vydrží úspěch v Iráku?

Od finálního doby rozdělení Kurdové improvizují a snaží se využít jakéhokoliv zpochybnění Sykes-Picotova geopolitického uspořádání k prosazení svých etnorevitalizačních snah. Koketovali s revolučním marxismem a zejména Strana kurdských pracujících (PKK) vedla od osmdesátých let dvacátého století ozbrojený boj s tureckou správou. Západ v čele se Spojenými státy americkými však neměl žádný zájem na oslabení Turecka jako klíčového spojence v době vrcholící studené války. V Íránu usilovala o autonomii prosovětská Íránská demokratická strana Kurdistánu. V Iráku brutálně potlačil kurdské separatistické snahy v osmdesátých letech dvacátého století Saddám Husajn. V severovýchodním Iráku vznikla po americké intervenci v roce 2003 kurdská regionální vláda, které podléhají asi čtyři milióny lidí. Kurdové, kteří bojovali proti Islámskému státu, těžko mohli očekávat, že si tím vyslouží od Západu právo a pochopení pro destabilizaci Turecka. Vše se děje navíc v době, kdy Turecko usiluje o postavení regionální mocnosti, sblížilo se s Ruskem a Íránem a pod nátěrem Erdoganova islamismu se objevil neobyčejně silný tradiční turecký nacionalismus. Boj Kurdů za nezávislost je tak ukázkou beznadějné vzpoury proti realitě mezinárodních vztahů, v níž není spojenců a přátel, ale pouze dočasných zájmů a užitečných partnerů. Můžeme-li parafrázovat jednoho francouzského generála z Krymské války: Je to heroické, ale není to praktická politika.

Autorem článku je prof. RNDr. Ivo Budil, Ph.D., DSc. Je vysokoškolským pedagogem a zároveň působí jako oblastní koordinátor vznikajícího hnutí občanů Trikolóra pro Prahu 4.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

13:57 Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

Dostupnost bydlení byla dalším tématem myšlenkové smrště Národní ekonomické rady vlády.