Jan Bureš: Inflace v eurozóně dál padá, jak bude reagovat ECB?

01.04.2019 20:10 | Zprávy

Inflace v eurozóně podle prvních odhadů v březnu dál klesá, a to na 1,4 %. Chmurné obavy ECB, neschopné trefit inflační cíl, se tak naplňují. Navíc v nejbližších měsících, pokud nijak výrazně nepřekvapí ceny potravin a pohonných hmot, bude inflace pravděpodobně ještě mířit dolů.

Jan Bureš: Inflace v eurozóně dál padá, jak bude reagovat ECB?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Při pohledu na inflační dynamiku a slabá čísla z průmyslu se tak nelze ubránit dojmu, že ECB období vhodné k určité normalizaci měnové politiky jednoduše prováhala. A to zvláště s ohledem na Německo, kde se jádrová inflace pohybovala v uplynulých dvou letech relativně vysoko v pásmu 1,5-2 %.

Bezprostředně po ukončení politiky kvantitativního uvolňování bude tak ECB pravděpodobně nucena přemýšlet nad tím, jak měnové podmínky opět uvolnit. Sama ve své nové prognóze nepočítá s návratem inflace k cíli ani v roce 2021 a dlouhodobá inflační očekávání v eurozóně v důsledku slabých čísel z průmyslu a řady rizik a nejistot (brexit, obchodní války, slabá Čína) spadla do blízkosti historických minim - pod 1,5 %.

Na rozdíl od amerického Fedu, který v posledních letech měnovou politiku utahoval a má se kam obracet, je ECB v o poznání složitější situaci. Zatím ECB “pouze” trhy ujišťuje o tom, že se ještě hodně dlouho (minimálně po zbytek tohoto roku) nemusí bát vyšších sazeb. Trh tak v dlouhém horizontu srazil očekávání sazeb ECB z 0,7 % lehce pod nulu. Evropští centrální bankéři ale jakoby se vlastní medicíny začali bát. Na konci uplynulého týdne varoval Mario Draghi před škodlivým dopadem dlouhodobě negativních úrokových sazeb na hospodaření bank a jejich schopnost poskytovat úvěry. Znamená to snad, že by Mario Draghi otočil o 180 stupňů a připravoval se na dřívější zvýšení sazeb? Nikoliv. Pouze se pravděpodobně v ECB připravují opatření, která mají zmírnit negativní dopad na banky. Ta by mohla například garantovat vyšší sazbu pro část depozit uložených u ECB. To by mohlo bankám, které se neodváží přenést záporné sazby na klienty, zvýšit profitabilitu. A z pohledu ECB to paradoxně může otevřít dveře k dalšímu snížení sazeb. To sice nic nevyřeší, ale v určitou chvíli mohou centrální bankéři ztratit trpělivost s nečinným přihlížením na padající inflační očekávání…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

12:26 Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

Na webu United Nations – Informační centrum OSN v Praze se dne 11. 11. 2024 objevil článek s názvem …