Její hlas nachází zatím sympatie u byznysu vystrašeného scénářem divokého brexitu bez jakékoliv dohody. I kdyby však premiérka získala větší sympatie veřejnosti, stále naráží ve vlastní straně. Po sérii rezignací uvnitř kabinetu a tlaku některých zbylých ministrů na přepsání dohody, může ve finále čelit vnitrostranickému hlasování o důvěře. To může vyvolat více jak 15 % konzervativních poslanců a pokud by uspěli v hlasování o odvolání Mayové (prostou většinou), celý proces ratifikace dohody by se přerušil volbou nového lídra. A tomu i tak stojí v cestě řada překážek.
Klíčovými daty jsou 25. listopad, kdy EU svolala mimořádný summit k brexitu, na němž dohodu členské státy formálně schválí, a začne poměrně komplikovaný ratifikační proces napříč členskými zeměmi. A v případě Británie by bylo dobré, kdyby do 20. prosince došlo ke “smysluplnému” hlasování o připravené dohodě v britském parlamentu- pak začínají parlamentní prázdniny a rizika divokého brexitu by výrazně narostla.
Optikou libry může být zásadních i několik následujících dní, které by měly rozhodnout o tom, jak Theresa Mayová ustojí situaci ve vlastní straně. Pokud se jí podaří nejhlasitější útoky odrazit a připravit půdu pro konstruktivnější debatu v Parlamentu, mohla by se libra zklidnit s tím, jak si bude ve skrytu duše pomýšlet na dohodu včetně přechodného období, ve kterém by ji hrál do karet velice pravděpodobně růst domácích sazeb. Situace však v tuto chvíli zůstává nepřehledná, množství konečných scénářů je relativně velké a libra může proto zatím lehce zůstat pod tlakem.
Jan Bureš
ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV