Jan Bureš: Ukazuje Bank of Canada cestu ECB i ČNB?

13.07.2017 12:15 | Zprávy

Bank of Canada včera poprvé po sedmi letech zvýšila úroky a je první zemí z klubu G7, která se přidala ke Spojeným státům a utahuje měnovou politiku. V posledních týdnech navíc překvapivě nasadil jestřábí tón i šéf ECB Mario Draghi. V důsledku toho se během posledních čtrnácti dnů dostal pod masivní tlak německý bund a více než zdvojnásobil svůj výnos (na deseti letech). Co se vlastně děje a může to mít nějaký dopad i na ČNB?

Jan Bureš: Ukazuje Bank of Canada cestu ECB i ČNB?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Atmosféru pravděpodobně změnila schůzka centrálních bankéřů na výročním zasedání Banky pro mezinárodní platby (BIS) ve švýcarské Basileji. Do tohoto setkání platilo, že jak Bank of Canada tak ECB mluvily výhradně o pokračování měnové expanze. Nová výroční zpráva BIS však vyslala varování, že by “dobrých časů” mělo být využito k normalizaci měnové politiky. Nebylo to pravda úplně první varovné zvolání, zdá se, že tentokrát však udělalo na centrální bankéře skutečně dojem a po návratu z Basileje řada z nich začala alespoň verbálně “přitvrzovat”.

BIS ve své výroční zprávě identifikovala čtyři rizika, která mohou narušit pokračující globální růst. Vedle nárůstu protekcionismu, problému příliš vysokého zadlužení a dosažení vrcholu dalšího finančního cyklu se jedná především o riziko rychlého růstu sazeb v případě, že by s jeho růstem centrální banky zaspaly a musely jít později se sazbami agresivně vzhůru. Navíc BIS správně nevnímá rizika jako oddělená nýbrž jako spojené nádoby. Pokud budou muset v budoucnu centrální banky nepřiměřeně agresivně zvyšovat úrokové sazby, zvýší to riziko otočení finančního cyklu (nové finanční krize), vyostří problémy s nadměrným dluhem a podpoří protekcionistické snahy.

Jednoduchý závěr tedy zní - neodkládat rozumné a postupné utahování měnové politiky a začít s ním v dobrých časech. Uvidíme, jak se v tomto světle vyvine dál komunikace šéfa ECB Maria Draghiho na zasedání příští týden - přes výrazné zisky eura si pravděpodobně udrží lehce jestřábí tón. A v takovém prostředí může být nakonec i ČNB v pokušení vyzkoušet si v srpnu první růst úrokových sazeb, a to nehledě na to, že včerejší inflace přinesla českým centrálním bankéřům lehké zklamání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Rád bych si udělal jasno

11:34 Václav Hošek: Rád bych si udělal jasno

Před několika dny jsem se dostal k videu, na němž asi deseti či jedenáctiletá holčička, oblečená do …