V prosinci minulého roku vystresované trhy půjčovaly italské vládě roční peníze za úrok blížící se 6 %, včera to byla méně než polovina (2,7 %). Ve Španělsku poptávka ve čtyřletých a pětiletých aukcích zhruba dvojnásobně překonala nabízené množství, a tak vláda bez větších problémů a s nižším výnosem (3,4-3,7%) prodala skoro 10 mld. eur dluhu. Co včerejší úspěch znamená?
Poslední sada mimořádných opatření Evropské centrální banky (ECB) pravděpodobně přináší své ovoce. ECB zjednodušila bankám přístup k hotovosti prostřednictvím mimořádných tříletých tendrů a uvolnila nároky na kolaterál v takových operacích. Lepší dostupnost peněz bankám alespoň částečně rozvazuje ruce a umožňuje nakupovat i vládní dluhopisy. Za účinnost posledních přijatých opatření se také včera nezapomněl pochválit šéf ECB Mario Draghi, který vytrvale odmítá zvýšit přímé intervence na dluhopisových trzích Itálie a Španělska.
Všechny aukce ale nemusí být nakonec tak jednoduché. Včera obě země prodávaly pouze dluhopisy s krátkodobou splatností. To platí především o Itálii, která zatím prodávala “pouze” roční pokladniční poukázku. Vzhledem k tomu, že banky mají peníze od ECB maximálně na tři roky, může být poptávka u aukcí nad deset let výrazně nižší. Napětí na italském i španělském trhu může také přituhnout, pokud se znovu ukáže neschopnost eurozóny řešit problém nesolventních zemí (především Řecka). Pokud zkrachují rozhovory o odpuštění části řeckého dluhu (haircut 50 %), přiblíží se Řecko nebezpečně neřízenému bankrotu. V takovém případě by se znovu začala hrát nebezpečná hra o rozpad eura a investoři by chtěli nakupovat pouze německý dluh.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz