Jan Čermák: Podnikatelský optimismus roste a inflace s ním

03.01.2017 10:12 | Zprávy

Rok 2017 nám začíná v poměrně optimistickém tónu, naznačují to první měkká data, která v podobě podnikatelských nálad z průmyslu přinesly indexy PMI. Z pohledu globální ekonomiky je pak nejzajímavější dnešní ranní číslo z Číny, kde nevládní statistiky ukázaly na to, že optimismus v průmyslu vyšplhal na čtyřletá maxima. Když si k těmto čínským číslům připočteme velmi pěkně vypadající indexy PMI z eurozóny a zřejmě velmi dobrý výsledek obdobného indexu ISM z USA, tak se opravdu nelze ubránit dojmu, že americké volby a výhra Donalda Trumpa spustily vlnu podnikatelského optimismu, která zcela dala zapomenout na deflační chmury, jež nad globální ekonomikou vysely po většinu předchozích tří let.

Jan Čermák: Podnikatelský optimismus roste a inflace s ním
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Jedna věc jsou samozřejmě měkká data v podobě podnikatelských a spotřebitelských nálad, druhá pak to, jak na tom globální ekonomika opravdu je podle tvrdých dat.V tomto ohledu vypadají poslední údaje z eurozóny či Číny v pořádku, přičemž jisté starosti nám dělají některé ukazatele z USA. V této souvislosti budou určitě důležitá páteční americká čísla z trhu práce, kde se trochu obáváme slabšího výsledku - tedy alespoň pokud jde o přírůstek nových pracovních míst.

Nicméně, i když některá tvrdá data (třeba právě payrolls) zklamou, tak trhy stále nemusí opustit svůj optimismus, že deflační trápení se chýlí ke konci. Ať vezmeme předsilvestrovská čísla ze Španělska či Polska, anebo ta dnešní z Německa, všude zaznívá vzkaz - inflace se dere vzhůru. Inflace je totiž podporována dvěma důležitými faktory - růstem cen komodit (v čele s ropou) a robustnějším růstem mezd. Obojí by mělo zajistit, že globální inflace zůstane minimálně po nějaký čas na viditelně nenulové úrovni.

Autor je finanční analytik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Válka a národní zájem

12:26 Petr Hampl: Válka a národní zájem

Druhý pohled Petra Hampla