Jan Urbach: 75 let od povstání ve Varšavském ghettu

19.04.2018 13:22 | Zprávy

19. dubna 1943 se bojovníci z Židovské bojové organizace a Židovského vojenského svazu postavili na odpor německým oddílům, které zahájily konečnou likvidaci Varšavského ghetta.

Jan Urbach: 75 let od povstání ve Varšavském ghettu
Foto: Archiv
Popisek: Povstání ve Varšavském ghettu

Němci v ghettu  shromáždili nejen Židy z Varšavy, těch bylo okolo 360 tisíc, ale v roce 1940 i dalších okolo 90 tisíc Židů z jiných oblastí okupovaného  Polska. Na počátku roku 1941 pak dalších asi 50 tisíc osob. O rok později, v červenci 1942 začali Němci likvidaci ghetta, ve kterém v té době žilo v zoufalých podmínkách asi 380 tisíc lidí.

Během dvou měsíců vyvezli do vyhlazovacího tábora Treblinka 300 tisíc Židů a usmrtili je v plynových komorách. Ve Varšavě  v té chvíli zůstalo šest desítek tisíc Židů, z toho polovina „nelegálně“. Mimo ghetto, na polské straně města se skrývalo asi 20 tisíc lidí. Židovská bojová organizace byla ve Varšavském ghettu založena v červenci 1942, měla okolo 500 členů a plánovala protiněmecké akce, které měly narušovat vysídlení. Zatímco historie tohoto uskupení je poměrně známá, takřka nic se neví o Židovském vojenském svazu, jehož všichni příslušníci zahynuli. Přípravy na povstání zahrnovaly např. budování krytů, únikových tunelů i bojových prostředků. Největším problémem byly zbraně, kterých byl absolutní nedostatek, a to i navzdory pomoci polské Zemské armády, která jich ovšem sama měla velice málo, což se později ukázalo ve Varšavském povstání.

K prvnímu bojovému vystoupení Židů  došlo 18. ledna 1946, když se postavili na odpor německým oddílům, které měly deportovat do Treblinky 8 tisíc Židů. Nakonec se v průběhu několik dnů trvajících bojů podařilo transportovat jen polovinu. V bojích zemřelo několik set židovských bojovníků. 

Samotné povstání vypuklo 19. dubna 1945, když 850 příslušníků  Waffen-SS, vyzbrojených automatickými zbraněmi, plamenomety, malorážními děly, obrněnými vozy a tanky vstoupili na území židovského ghetta. Proti židovským obráncům musely být povolány posily z řad SS a Wehrmachtu. Následné boje trvaly měsíc. Němci se dům od domu posouvali do ghetta. Lidi z domů vyháněli plamenomety, granáty, domy bořili. Povstání fakticky trvalo do 8. Května. V ten dne německé jednotky obklíčily velké kryt, kde se nacházelo velení Židovské bojové organizace, asi stovka bojovníků a několik set obyvatel ghetta. L Na výzvu Němců většina civilistů vyšla, ale velitelé a bojovníci spáchali sebevraždu.

Povstání ve Varšavském ghettu navzdory výzvámposlkého odboje a exilové vlády nevyvolalo u západních spojenců žádný zájem. Na protest proti proti této lhostejnosti spáchal člen polské exilové vlády v Londýně  Szmul Zygielbojm sebevraždu. Ve svém dopisu na rozloučenou napsal, že viníky tragédie jsou samozřejmě Němci, ale také ti, kteří mlčí a nepodnikají žádné kroky proti vyvražďování  Židů. Nikdy se polští Židé také nedočkali odpovědi na prosebné apely na Židy ve Spojených státech.

Po porážce povstání Němci rozhodli o totální likvidaci židovské čtvrti ve Varšavě. Podle německých dokumentů se v troskách ještě schovávalo 56 tisíc Židů, několik tisíc zemřelo  ve zbořeništích domů, 7 tisíc bylo zastřeleno na místě a stejný počet byl transportován do Treblinky. Zejména do Auschwitz, ale i dalších koncentračních a vyhlazovacích táborů bylo posláno 36 tisíc posledních Židů Varšavského ghetta. Povstání přežilo jen několik desítek bojovníků. Němci také okamžitě vydali nařízení, podle kterého se pomoc skrývajícím se Židům, ať šlo o jejich ukrývání, ale i poskytnutí   jídla Poláky trestalo smrtí, zpravidla celé rodiny. V individuální případech došlo z takových obav k vydání skrývajících se Židů. V roce 1944 se někteří přeživší bojovníci účastnili Varšavského povstání.

Povstání ve Varšavském ghettu vyvolalo i rozsahem menší odpor Židů v ghettech v Białystoku, Częstochowé nebo Vilniusu.

Jan Urbach

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Za co, soudruzi? Za co?

15:57 Zbyněk Fiala: Za co, soudruzi? Za co?

Zavření kohoutků ukrajinských plynovodů je další rána ze zázračné zbraně, střílející za roh jako bum…