V průběhu posledních dvou let se připravenost Ukrajinců na odchod ze země zdvojnásobila. V průzkumu z roku 2019 takový záměr deklarovalo 20 procent, v únoru 2020 už ovšem 32 procent.
Nejčastěji zájem odejít deklarují lidé do 40 let věku, mezi čtyřicátníky mírně převažuje zájem na Ukrajině setrvat, v kategorii nad 50 let již je deklarována nechuť k trvalému opuštění země. Větší chuť opustit rodnou zemi mají obyvatelé menších střediskových měst a muži, oproti zájmu venkova a žen. Žádné podstatné sklony k opuštění země nemají obyvatelé jižní části Ukrajiny.
Jaké jsou hlavní důvody zájmu odejít z Ukrajiny? Zajímavější a lépe placená práce 28 procent, ozbrojený konflikt/válka 27 procent, hospodářské problémy země 22 procent a také rodinná situace 21 procent, nedostatečná seberealizace 14 procent, politická nestabilita na Ukrajině 12 procent, nedostatek svobody 4 procenta a stav životního prostředí 3 procenta. Téměř třetina lidí nedeklaruje žádný důvod k opuštění země.
Průzkum proběhl ve druhé červencové dekádě na reprezentativním vzorku 1813 respondentů. Dotazování neproběhlo v lidových republikách na Donbasu a na Krymu.
Demografové upozorňují, že negativní vývoj počtu obyvatelstva může i v dohledné době vést k oslabení ukrajinské státní celistvosti a případné dezintegraci historicky neukrajinských území.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.