Jan Urbach: Ukrajina, teroristé, islamisté a bruselská hlava v písku

10.03.2016 20:36 | Zprávy

Energetická blokáda Krymu v podání extrémistických „ukrajinských“ skupin není ničím jiným než aktem terorismu. To není žádné propagandistické tvrzení. Takové hodnocení obsahuje zpráva OSN o situaci v oblasti práv a svobod na Ukrajině.

Jan Urbach: Ukrajina, teroristé, islamisté a bruselská hlava v písku
Foto: wikipedia
Popisek: Ukrajinská vlajka

Poškození vedení elektrické energie proukrajinskými aktivisty a krymskými Tatary, jež v listopadu v rámci „občanské blokády“ způsobilo zastavení přívodu elektřiny na Krym, je v dokumentu nazváno aktem sabotáže. Německý list Bild potom již dříve napsal, že rozhodnutí o zastavení dodávek by mohl přijmout pouze kyjevský parlament, vše ostatní je terorismus. Zatímco zazněly i apely na vyšetřování incidentu, nynější ukrajinská vláda mlčela, jakoby s terorismem souhlasila.

Velmi závažnou skutečností je informace, která teroristickou akci dává do souvislosti s Islámským státem. Podle některých nezávislých zdrojů se na ní totiž mohli podle plánovači islamistů a byla namířena proti ruské Černomořské flotile a zprostředkovaně ruské vojenské operaci v Sýrii. Jistou logiku to má. Zvláště při pohledu na politiku Kyjeva. Ten navíc v současnosti „využívá“ rusko-turecký konflikt a sbližuje se s Ankarou, např. i formou odběru zbraní z Turecka.

Ukrajinská vláda sice deklaruje oddanost evropským hodnotám a třeba Petro Porošenko jde s evropskými státníky Paříží po atentátu v redakci Charlie Hebdo, současně se ale podílí na výcviku džihádistů. Svědčí o tom výnos podepsaný Oleksandrem Turčinovem, tajemníkem Rady národní bezpečnosti a obrany o poskytnutí vojenské pomoci jejich výcviku prostřednictvím Spojených arabských emirátů.

O působení extrémních islamistů na Ukrajině a dokonce jejich spojení s tamními úřady se již psalo dříve. V řadách dobrovolnických nacionalistických praporů na východě Ukrajiny, které vláda využívá pro tzv. antiteroristickou operaci, působí nejen islamisté z Kavkazu, ale i Blízkého východu. Potvrdila to konečně i ukrajinská vojenská prokuratura v souvislosti s prapory Dněpr – 1 a Pravý sektor. Samotní islamističtí teroristé se svým působením chlubí i na sociálních sítích.

Za Ukrajinu, nebo spíše proti Rusku, v oblasti Donbasu bojuje i speciální čečenský prapor, který se zprvu jmenoval podle Džochara Dudajeva a nyní nese jméno Musy Manajeva. Jedním z velících bojovníků v jeho řadách je i jistý Adam Osmajev, který v roce 2012 plánoval atentát na ruského prezidenta Vladimira Putina. Po tzv. revoluci snajperů v Kyjevě byl ovšem novou mocí propuštěn. Pod jeho velením jako snajperka působí i jeho manželka Amina Okujeva.

Fakta o účasti čečenských teroristů v bojích na Ukrajině přinesla například americká Jamestown Foundation. Také experti Rady bezpečnosti OSN se zmiňují o třech islamistických praporech na východě Ukrajiny, které využívají logistiky Pravého sektoru.

Řada teroristů přijela na Ukrajinu, nepochybně s vědomím tamních zpravodajských složek, přijela na Ukrajinu přes Turecko. Připomeňme, že Kyjev přijal zákon, který povoluje cizincům sloužit v ukrajinské armádě. Podle analytiků mohou bojovníci ze Sýrie a Iráku cestou služby v ukrajinských ozbrojených silách „legalizovat“ svůj pobyt a později se přestěhovat do některé ze států Evropské unie. Ukrajinští nacionalisté z řad UNA-UNSO ostatně na SBU, tamní tajné službě, požadují umožnit bojůvkám Islámského státu vjezd na území Ukrajiny i její opuštění.

Zatímco část ukrajinských nacionalistů může být ve spojení s islamisty vedena „ušlechtilými“ protiruskými akcenty, u jiných může být pozadí přinejmenším tolerance zcela jiné. Otázkou totiž je, zda reálné není vysvětlení některých expertů, kteří hovoří o ekonomických dividendách pro některé zkorumpované lidi z kyjevského vedení, které plynou z využívání terminálů v Oděse pro ilegální obchod Islámského státu s ropou.

Unijní představitelé v Bruselu, podobně jako v případu spolupráce Turecka s Islámským státem, jakoby strkali hlavu do písku. Po zprávě OSN však je takový postoj zcela neodůvodnitelný.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Šárka Jelínková byl položen dotaz

Jak dlouho mají uprchlíci z Ukrajiny nárok na dávky?

Pomáhat je lidské, na druhou stranu, měli by podle vás mít nárok na dávky třeba i ti, co už jsou tu třeba rok? Za tu dobu se už přeci dá najít nějaká práce, hlavně když je jí podle všeho u nás dost.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Budou příště volby bez volby?

15:49 Ladislav Jakl: Budou příště volby bez volby?

Denní glosa Ladislava Jakla