Jiří Paroubek: Koronavirus a nesoudná Česká televize

30.01.2020 13:45 | Zprávy

Srovnatelná epidemie, jež vznikla rovněž v Číně, a to v letech 2002 – 2003, a byla vyvolána rovněž určitým typem koronaviru, byla známa ve světě pod názvem SARS. Tento virus měl za následek tisíce nakažených a téměř osm set mrtvých. Nechci tato smutná čísla zlehčovat, ale jen v České republice každoročně zemřou na chřipku podle odhadů cca dva tisíce lidí.

Jiří Paroubek: Koronavirus a nesoudná Česká televize
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

V současné době Česká televize, zejména ČT24, věnuje mimořádnou pozornost epidemii způsobené koronavirem, probíhající především ve Wu-chanu.

Číňané v tuto chvíli vrhli ohromné prostředky i velké týmy lékařů a zdravotníků na boj s koronavirem, a to především v provincii Chu-pej a v jejím hlavním městě Wu-chan. V tuto chvíli jsou v této provincii uzavřena města s počtem 60 mil. obyvatel. Čína již podle všeho vybudovala jakousi velkokapacitní nemocnici přímo ve Wu-chan a během několika dalších dní vybuduje další. Pro Čínu tato epidemie samozřejmě představuje velký zásah do její ekonomiky. Zprávy o koronaviru se zintenzivnily v okamžiku, kdy měly vrcholit oslavy čínského Nového roku (o uplynulém víkendu). Na lunární čínský Nový rok (v sobotu) došlo k meziročnímu poklesu v objemu letecké a železniční dopravy v Číně o 40%. Uzavřeny byly nejrůznější objekty, které patří k takovým oslavám a v nichž obvykle dochází k velkému shromažďování lidí.

Zejména Japonsko pociťuje již nyní první dopady na svou ekonomiku. Japonci vlastní jen v provincii Chu-pej tři velké továrny na výrobu automobilů. Pro Japonsko je Čína druhým největším odbytištěm jeho výrobků. Pokud hledáme analogii k současnému vývoji, lze ji odhadnout právě z průběhu epidemie SARS v letech 2002 – 2003. Tehdy došlo ke snížení dynamiky čínského hospodářství až o dva procentní body. A odhaduje se, že SARS stál světové hospodářství 40 mld. dolarů. Současný vir je podle všeho nakažlivější, než byl ten před sedmnácti lety.

Čínský růst hospodářství činí v současné době nejméně třetinu světového hospodářského růstu. A čínská ekonomika se nyní podílí na té světové zhruba jednou pětinou. Jinak řečeno, pokud dojde k dopadům na ekonomiku v Číně, bude to mít za následek dopady také na celé světové hospodářství. Na čínském trhu se to projeví především v oblasti turismu, maloobchodu (poklesne odbyt zejména luxusního zboží dováženého z Evropy) a v dopravě. Již zmíněné Japonsko při zastavení cest čínských turistů, bude počítat ztráty v oblasti hotelnictví, restaurací a obchodu, neboť Číňané tvoří až třetinu zahraničních turistů v této zemi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Půhodina pro Lenku Bradáčovou

15:49 Zdeněk Jemelík: Půhodina pro Lenku Bradáčovou

Protože si Václav Moravec nechal v Otázkách Václava Moravce dne 6. dubna 2025 to nejlepší na konec, …