Martin J. Stránský: Desatero k očkování proti COVID-19

03.02.2021 16:44 | Zprávy

Základní fakta o očkování, jeho účinnosti a působení proti covidu-19.

Martin J. Stránský: Desatero k očkování proti COVID-19
Foto: archiv
Popisek: Martin Jan Stránský

  1. Vzhledem k tomu, že covid-19 je varianta běžné virové skupiny koronavirů, cílem očkování nemůže být zcela eliminovat covid-19, jako spíše zmírnit symptomy a počet hospitalizovaných tak, aby se z covidu-19 stala „obyčejná rýma či chřipka“. 
  2. Všech pět vakcín proti covidu-19, které jsou na trhu, zachraňuje lidské životy a dramaticky snižuje hospitalizace.
  3. Neexistují žádná data, která by dokázala, že očkování nefunguje proti variantám covidu-19 (britská, brazilská, jihoafrická). V některých případech je efektivita očkování o něco menší u těchto variant, ale v každém případě očkování prokazatelně zabrání vážnějším průběhům nemoci než u neočkovaných.
  4. Každá z vakcín proti covidu-19 na trhu funguje dobře; tedy mezi 86–98% efektivitou.
  5. Trvá dva až tři týdny po podání druhé dávky (první dávky u očkování, kde se očkuje 1X), než vakcína nabude maximální účinnosti proti covidu-19.
  6. Ke dnešku neexistuje ani jediný případ ze všech očkovaných lidí ve světě, u kterého by se prokázalo, že očkovaný zemřel v důsledku covidu-19, anebo že dokonce musel být kvůli covidu-19 hospitalizován, a to více než 28 dní po očkování. To se týká všech vakcín Pfizer, Johnson & Johnson, Moderna a Novavax.
  7. Je prokázané, že očkování nejenom zmírní anebo zabrání symptomům covidu-19, ale že také zpomaluje jeho šíření, což má obrovský význam na likvidaci covidu-19 v populaci.
  8. Je pravdou, že některé otázky (například přesná délka ochrany po očkování proti covidu-19) zatím zůstávají bez přesné odpovědi. Nicméně objektivní zpráva týkající se očkování zůstává optimistická a nad očekávání všech expertů.
  9. Je klíčové, aby nevyřešené otázky týkající se očkování proti covidu-19 nevytvořily neracionální negativní představy týkající se účinnosti očkování. Kterákoliv z dostupných očkování proti covidu-19 vám může zachránit život. 
  10. Právě z tohoto pohledu to znamená, že je lepší nechat se naočkovat, jakmile je to vůbec možné, než zbytečně přemítat a čekat, kdy jistý preparát dorazí na místní trh.

Zdroj: The New York Times, 2. 2. 2021 a 3. 2. 2021  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Trump chce nejen Panamu, ale i Grónsko

10:17 Zbyněk Fiala: Trump chce nejen Panamu, ale i Grónsko

Připojení Kanady ke Spojeným státům jako 51. člen Unie, byl možná žertíček, ale úvahy o opětovném př…