Milan Barna: Moderní měnová teorie na obzoru. Máme se bát?

31.05.2019 15:10 | Zprávy

Navrhovat zrušení centrální banky a tištění peněz bez omezení, aby se zaplatilo všechno, co si „lid“ či politici vymyslí, je už opravdu přes čáru.

Milan Barna: Moderní měnová teorie na obzoru. Máme se bát?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Když jsem si minulou sobotu přečetl v Lidových novinách článek Jaroslava Borovičky nazvaný Nebezpečnější než Marx, který pojednává o tzv. moderní měnové teorii (Modern Monetary Theory; dále jen MMT), a řídké vlasy, které se mi hrůzou napřímily, opět poslušně ulehly, vrátil jsem se ke článku ještě jednou. V první části svého textu popisuje autor podle mého názoru nepříliš vědeckou teorii MMT (volně přístupné základní informace jsou přístupné v angličtině ZDE).

Hledejte Donalda Trumpa

V závěru výše zmiňovaného článku Borovička upozorňuje, že ačkoliv lze považovat MMT za silně levicovou, jsou její vývody v překvapivém souladu s chováním Donalda Trumpa. Krátce nyní připomeňme některé prezidentovy kroky v ekonomice: fiskální expanze v době rekordního ekonomického růstu, útoky na Fed a jeho nezávislost i snaha o jeho politizaci dosazením politických souputníků s pochybnou odbornou pověstí a podivnými ekonomickými názory. Opravdu se zdá, že Trumpova ekonomická opatření tuto novou „levicovou“ ekonomickou teorii silně připomínají. Co mají autoři a zastánci MMT s Trumpem ještě společné? Jsou to politická prohlášení namísto rovnic, neúcta k odborníkům a představa, že se dá verbálně odůvodnit (hezky česky: „okecat“) téměř všechno. Vraťme se nicméně zpět k MMT. Svět snad udělal už dost negativních zkušeností na to, aby se dokázal poučit alespoň v těch základních věcech. O některých problémech se dá samozřejmě diskutovat i mimo akademickou sféru. Jak známo, mezi akademiky můžete teoretizovat i pochybovat o všem, což se může týkat například i optimální výše a struktury zdanění nebo rozsahu sociálního státu. Navrhovat však zcela vážně zrušení centrální banky a tištění peněz bez omezení, aby se zaplatilo všechno, co si tlak „lidu“ prosadí nebo co napadne politiky, je už opravdu „přes čáru“. Příkladů minulých i současných hyperinflací a následných strádání „obyčejných“ lidí už máme bohužel dostatek. Nemyslím, že je bezpodmínečně nutné vyrábět další.

Nechají si zničit prosperující ekonomiku?

Jak vysoké je nebezpečí, že v příštích amerických volbách bude zvolen silný příznivec této teorie a současně se do Kongresu dostane dost jeho straníků na to, aby mu umožnili takový „šílený“ experiment uskutečnit? Podle mého názoru jde o velmi nízké riziko, a to i přes Trumpovu snahu znevážit „odborníky“ (ekonomy, zpravodajce…). Američané totiž stále odborníkům věří. Při nemoci chodí k lékařům a ne k zaříkávačům a auta si dávají opravovat v dílnách a ne od nezaměstnaných psychologů. Nejsem příliš velkým obdivovatelem Spojených států, ale jsem přesvědčen, že jejich občanům zůstává dosti zdravého smyslu pro realitu a nenechají si zničit velmi dobře prosperující ekonomiku, třebaže by se v současné době mohlo zdát, že se ji prezident Trump snaží zaplést do nezvladatelného počtu ekonomických i politických konfliktů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Intelektuál, ale debil

8:33 Vladimír Ustyanovič: Intelektuál, ale debil

Tento název pro určitou skupinu vědců, politiků včetně akademiků použil Nassim Nicholas Taleb ve své…