Miroslav Macek: Meziročně zrychlil zejména růst cen mouky, a to o 64,6 procenta

13.06.2022 9:32 | Komentář

Pondělní glosy Miroslava Macka.

Miroslav Macek: Meziročně zrychlil zejména růst cen mouky, a to o 64,6 procenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek

A tak si naše skvělá Správa železnic vypůjčila za 9,3 milionu korun z Francie 40 let starý rychlovlak, aby ukázala Čechům, že „rychlovlaky v Česku nejsou jen vize, nějaké vzdušné zámky“, jak při té příležitosti pravil ministr dopravy Martin Kupka.

Květnová meziroční inflace byla o 1,1 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka v nové květnové prognóze.
Meziroční růst spotřebitelských cen v USA v květnu nečekaně zrychlil z dubnových 8,3 procenta na 8,6 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od prosince 1981 a je vyšší, než čekali analytici.
Prognostici, analytici a experti na obou stranách Velké louže budou ovšem nadále královsky placeni.

Růst spotřebitelských cen pokračoval i v květnu. Meziroční míra inflace stoupla na 16 procent z dubnových 14,2 procenta.
Pochopitelně záleží na tom, jak je nastaven tzv. spotřebitelský koš. Obávám se totiž, že pro většinu lidí je míra inflace mnohem vyšší. Viz následující čísla:
Meziročně zrychlil zejména růst cen mouky, a to o 64,6 procenta.
Z potravin pak meziročně nejvíce zdražil chleba (o 25,4 procenta), drůbeží maso (o 30,7 procenta), jedlé oleje (o 47,8 procenta) a cukr (o 32,1 procenta).
Ceny pohonných hmot a olejů dokonce o 44,3 procenta. Zdražily i oděvy (o 22,9 procenta) a obuv (o 16,8 procenta).
U bydlení zdražil zemní plyn o 49,2 procenta, tuhá paliva o 30,1 procenta, elektřina o 30,8 procenta a tepla a teplé voda o 17,8 procenta. Ceny stravovacích služeb se zvýšily o 22,8 procenta a ubytovacích o 18,1 procenta.

V Česku dosahuje spotřebitelská inflace šestnáct procent, průmysl je již v poklesu, stavebnictví brzdí, reálné mzdy klesají, lidé reálně chudnou, a vážně hrozí stagflace. Přesto je tu míra nezaměstnanosti (navzdory přílivu spousty pracovní síly z Ukrajiny) zázračně nejnižší v Evropě a dál klesá. Podle statistických dat se míra nezaměstnanosti v květnu opět mírně snížila z dubnových 3,3 % na 3,2 %.
Rapidní ztráta efektivnosti a konkurenceschopnosti se tomu říká. Ten pád bude hodně bolet.

„Zastropovat ceny energií. Určit indikativní ceny energií. Řádně zdanit zisky energetických firem. Levně vyrobenou elektřinu u nás doma ponechat pro naše spotřebitele a teprve přebytek prodat na burzu či obchodníkům. Vystoupit z emisních povolenek. Důrazně přehodnotit přistoupení ke Green Dealu. Zajistit zemní plyn za přijatelné ceny, to je na bázi dlouhodobých kontraktů od producentů, nikoliv celé řady překupníků. Ponechat si podzemní zásobníky zemního plynu na území ČR ve státních hmotných rezervách alespoň z 60 %. Souběžně se věnovat novým technologiím,“ radí Alena Vitásková, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu, kandidátka na prezidentku.
Obávám se ovšem, že momentálně je to "hlas volajícího na poušti“, „ovčané“ si stále nepřiznají, že zvolili vládu, které jde více o líbivé fotografie z Bruselu a Washingtonu, než o občany. Nicméně čas pracuje proti nim, a tedy též pro Alenu Vitáskovou.

Vlastimil Tlustý:
„My máme primární úkol ožebračit české občany a české podniky, aby fungovala německá energetická soustava? A ještě ke všemu když Němci sami rozhodli zavřít své elektrárny? To je národní katastrofa.“

Jen pro osvěžení paměti:
V roce 2001 tehdejší místopředseda vlády Vladimír Špidla pronesl: „I ti největší pesimisté jsou přesvědčení, že nejdéle do sedmi let od vstupu do EU se příjmová hladina českých obyvatel vyrovná příjmům lidí v SRN.“

Německo bude mít největší armádu v Evropě. Změnilo ústavu a zvýší výdaje na zbrojení.
Tolik titulek. To je skvělé! S německými vojáky máme staleté skvělé zkušenosti.

Udělali jste hodně pro posílení právního státu, ale stále je potřeba provést reformy, například bojovat proti korupci,“ řekla také na společné tiskové konferenci a naznačila tak Zelenskému, že Ukrajince na cestě do EU čeká ještě hodně práce.
Zelenskyj na společné tiskové konferenci přišel v odpovědi s prohlášením, že Ukrajina prý má být jen Putinovým prvním chodem. „Celá Evropa je cílem pro Rusko a Ukrajina je jen první fází této agrese. Proto pozitivní odpověď EU na ukrajinskou žádost o členství může být kladnou odpovědí na otázku, zda má evropský projekt vůbec budoucnost.“
Tolik sobotní zpráva. Doufám, že po mně nechcete, abych ji komentoval…

Americký prezident Joe Biden uvedl, že ukrajinská hlava státu nebrala vážně varování Američanů, že Rusko chystá invazi na Ukrajinu.
Mluvčí Zelenského kritiku odmítl a uvedl, že prezident Ukrajiny před invazí s Bidenem mluvil a vyzýval partnerské země k přijetí preventivních sankcí, jež by Putina zastavily, ale partneři ho nevyslyšeli.
Tak schválně, kdo z nich lže?

Britský The Independent
Ukrajinské jednotky trpí masivními ztrátami, neboť v porovnání s ruskými silami mají 20 krát méně děl a 40 krát méně munice, tvrdí tajná služba v novém černém vykreslení situace na bojové linii.
Zpráva ukrajinské a západních rozvědek také odhaluje, že Ukrajinci jsou ve velkých obtížích, neboť jejich dělostřelectvo má dosah 25 km, kdežto nepřátelské 12 krát delší.
Poprvé od začátku války se mluví o dezerci. Zpráva, kterou měl The Independent k dispozici, pojednává a zhoršující se situaci na Donbasu, kde je zabito až 100 vojáků denně, což má na ukrajinské síly silně demoralizující a velice reálný efekt: případy dezerce narůstají každý týden.
Ve stejné době, kdy Rusové obsadili území na východě a konsolidují kontrolu nad Mariupolem a Chersonem, se vyjednávací pozice ukrajinské vlády oslabila, neboť nastala velká disparita mezi zajatci na obou stranách.
Celkový počet zajatých ruských vojáků se po sérii dubnových výměn snížil z 900 na 550, zatímco Moskva drží v zajetí 5600 ukrajinských vojáků a navíc 2500 členů batalionu Azov z Mariupolu.

„Čína nebude váhat s rozpoutáním války a rozcupováním na kousky jakékoli snahy o nezávislost Taiwanu. Pokud se někdo opováží odtrhnout Taiwan od Číny, čínská armáda nebude váhat s rozpoutáním války za jakoukoli cenu,“ řekl čínský ministr obrany Wei Fenghe svému americkému protějšku Lloydovi Austinovi během jejich páteční schůzky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Nejasná zpráva RRTV – generátor nejistot? A co dál?

10:31 Pavel Foltán: Nejasná zpráva RRTV – generátor nejistot? A co dál?

Hned úvodem by se dalo příznačně parafrázovat i s názvem jednoho Jakubiskova filmu ad „nejasná tisko…