Miroslav Macek: Není nad to, když stát hospodaří jako firma

07.12.2018 8:39 | Zprávy

Páteční glosy Miroslava Macka

Miroslav Macek: Není nad to, když stát hospodaří jako firma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek

Komisař pro rozpočet Günther Oettinger očekává v příštích dnech či týdnech odpověď na dopis, kterým se kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše v pátek obrátil na českou vládu. Oettinger to uvedl v diskusi na výboru pro rozpočtovou kontrolu evropského parlamentu. Evropská komise bude podle něj v této věci postupovat s patřičnou rychlostí.
Tolik zpráva. Spíš by ovšem měl očekávat tweet: Kampáň!

***

Není nad to, když stát hospodaří jako firma. Pražská nemocnice Na Bulovce už byla v minulosti dotována sumou 200 milionů korun. Nyní dluží při ročním obratu cca 3,1 miliardy svým subdodavatelům 750 milionů (!), a to převážně za léky, letos navíc počítá se ztrátou 200 milionů korun.

***

Pamatujete se na tu norskou supermoderní fregatu KMN Helge Ingstad, která se na klidném moři srazila během cvičení NATO s tankerem?
Šlo o výkladní skříň snahy norského námořnictva o genderovou vyrovnanost, takže čtyři z pěti jejích navigátorů byly ženy, čímž se armáda velmi ráda chlubila v tisku.
Ze záznamu radiového provozu před srážkou ovšem vyplynulo, že se posádka chovala neuvěřitelně amatérsky a působila dojmem, jakoby neměla o hrozícím nebezpečí ani ponětí.
Zřejmě náhoda…

***

Začátek oponentského posudku Mgr. et Mgr. Terezy Jiroutové Kynčlové na bakalářskou práci Kateřiny Navrátilové „Genderové stereotypy v Knížce Ferdy Mravence“, Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze:
„Doposud bylo jen málo děl české dětské literatury podrobeno genderově senzitivní analýze, a proto volbu tématu bakalářské práce Kateřiny Navrátilové hodnotím jako invenční a zdařilou, neboť se vedle až misogynních reprezentací ženství částečně též dotýká tématu genderové socializace a možností identifikace čtenářů a čtenářek s protagonisty knížky. Generické maskulinum zde volím záměrně, neboť, jak diplomantka zevrubně dokumentuje, ženské postavy jsou v Knížce Ferdy Mravence marginalizovány a výrazně pod- a mis-reprezentovány.
Práce je metodologicky koherentní v tom smyslu, že koncept genderového stereotypu je důsledně propojován s pojmovými mřížkami dle Susan Basow a dle Hartmuta Karstena, kteří ve svých vymezeních cizelují binární opozice, jež v androcentrické společnosti zakládají dichotomii mezi femininitou a maskulinitou. Aplikace této mřížky je však napříč prací příliš schematická. Jinými slovy, studentka spíše přiřazuje k vybraným momentům knihy jednotlivé položky z pojmových mřížek, ale protože vše neadekvátně kontextualizuje s využitými teoriemi a vlastními příběhy v knize, působí její čtení poněkud arbitrárně a ploše. Mám za to, že tento dojem souvisí i se skutečností, že práce setrvává výrazně na deskriptivní úrovni. Analytičtější přístup by jistě ozřejmil způsob uvažování o daných stereotypech a práce by pak působila odborněji a argumentační linie by tak lépe vystoupila do popředí.“
To, kdybyste nevěděli, na co jsou též vyplýtvány naše daně, a chyběl vám důkaz, že svět se v pr..l obrací…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

17:17 Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

Kolem soudců, státních zástupců, špiček policie a vůbec celé justice se v naší společnosti našlapuje…